Türkiye'de televizyon reklamlarında müzik: Reklam müziği endüstrisi ve üretimi
Music in television advertisements in turkey: Advertisement music industry and production
  1. Tez No: 228239
  2. Yazar: ANIL KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. D. BEYBİN KEJANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Reklamcılık, Music, Advertising
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de reklam müziği olgusu sektörel olarak ele alınmıştır. Adorno ve Horkheimer'ın Kültür Endüstrisi kuramından hareketle, Türkiye'de reklam sektörünün tarihsel dinamikleri ve ona paralel olarak ele alınan reklam müziği endüstrisinin oluşumu tezin temel tartışma eksenini meydana getirmiştir. Bu bağlamda, günümüz reklam müziği endüstrisini oluşturan aktörler (müzisyenler, kuruluş sahipleri, endüstriyel profesyoneller) ile yapılan görüşmeler ve sektörün iç ve dış dinamiklerini oluşturan göstergeler çalışmanın ana gövdesini oluşturmuştur. Bu doğrultuda Türkiye'de kendi özgün dinamiklerine sahip bir reklam müziği endüstrisinin oluşup oluşmadığı ve eğer oluşmuşsa reklam müziği sektörünün yapı, üretim ve özellikleri bakımından kültür endüstrisi kuramı çerçevesinde özellikler gösterip göstermediği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, advertisement music is analyzed in its sectoral dynamics. Starting with Adorno and Horkheimer?s ?Culture Industry? theory, main argument of thesis focuses on analysis of the formation of Advertisement Music Industry which shows some similarities and differences to the formation of Advertisement Industry historically. In this context, interviews with the industrial actors (musicians, company owners and other industrial professionals) and the signs that show inner and outer industrial dynamics, constituted the main structure of this thesis. Within this structure, this thesis asks if particular advertisement music industry has been constituted in Turkey, and so, whether it shows some characteristics similar to the culture industry theory in the context of production, structure and other characteristic qualities.