İlahiyat fakültesi üyelerinin Avrupa'ya bakışı(Ankara, Marmara ve Atatürk Üniversiteleri ilahiyat fakülteleri örneği)
Perceptions towards european union among the members of the faculty of theology case studies: The faculties of theology of Ankara, Marmara and Atatürk Universities
- Tez No: 228238
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye ve Avrupa ilişkileri incelenirken İslam'ın rolü ve etkisi hep tartışma konusu olmuştur. Türkiye'nin Avrupa ilişkileri ele alınırken konunun sadece siyasi ve ekonomik boyutu ele alınmamış, bununla birlikte toplumsal, kültürel ve dini boyutu da ele alınmıştır. Özellikle Avrupa ülkeleri açısından din farklılığı, Türkiye'nin AB üyeliği açısından hep vurgulanmıştır. Türkiye kamuoyu tarafından da bu durum ortaya konulmuştur. Bu noktada İslami Bilimlerle uğraşan İlahiyatçıların düşüncelerini de ortaya koymak gerekecektirİlahiyatçı akademisyenlerin, Avrupa algısı, Avrupa'nın kendi dışındaki insanlara davranışlarıyla ilintili olmuştur. Avrupa'nın kendi dışındaki insanlara yönelik tutumları, Avrupa algısına yönelik düşünceleri de olumsuz bir biçimde şekillenmesine yol açmaktadır. Avrupa, kendi dışındaki toplumları sürekli bir öteki olarak algılaması, Avrupa düşüncesinin eleştirilmesine ve olumsuz bir kanaat oluşmasını sağlamıştır. Avrupa Birliği projesinin de bu algılamadan beslendiğini söyleyebiliriz. Bundan ötürü Avrupa Birliği projesine Avrupa'nın öteki algılaması sebebiyle hep çekince ile yaklaşılmıştır.İlahiyatçı akademisyenlere göre Avrupa'nın Türkiye'ye yönelik düşüncelerinin oluşmasında daha çok tarih ve din faktörlerinin izlerini taşıdığını söylemek mümkündür.Avrupa için Türkiye, Müslüman bir ülkedir. Müslüman bir ülke olması nedeniyle algılamaları ve tutumları da olumsuz olmuştur. Avrupalılık kimliğinde var olan Hristiyan unsurlar, Türkiye'ye bakış açısını belirlemiştir.İlahiyatçı akademisyenlere göre, Türkiye ile AB arasındaki en önemli sorun, din ve kültür farklılığı olacaktır. Avrupa'nın öteki algılaması sürdüğü sürece bu projeye, hep çekince ile bakılacağı gözlenmektedir. Fakat bu süreçte İslamiyet, hiçbir zaman engelleyici değil, teşvik edici bir unsur olduğu ifade edilmektedir. Avrupa Birliği süreci, Türkiye'nin ekonomik gelişimi ve iç siyasi dengeleri açısından yararlı olabileceği umudunu taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The role and impact of Islam on the relationship between Turkey and Europe have always been discussed. While Turkey?s relationship with Europe has been evaluated, the issue has not only been taken into account from the political and economic perspectives. The social, cultural, and religious aspects of the issue are also studied. In particular, differences in religion have been highlighted by the Members of the EU Countries with regards to Turkeys? EU membership. This perception is also shared by the Turkish public opinion. At this juncture, it would be necessary to disclose the ideas of academicians who work in the field of islamic sciences.The perception of Europe by these academicians has always been related with European behaviors to outsiders. Such European manners to outsiders also negatively influence and shape the thougths towards European perception. Due to fact that Europe perceives other societies as ?the other,? this contributed to critics and negative thoughts on the European thinking. We can argue that EU Project has been influenced by this perception. Therefore, it has been approached with a doubt to the EU Project because of the European perspective of ?the other.?According to academicians who work in the Islamic sciences, it is possible to argue that the historical and religious factors can be more effective in shaping European thoughts towards Turkey. Turkey is a muslim country for Europe. Being a muslim country, the perceptions and behaviors of Turkey also became negative towards Europe over the years. Simultenously, the christian formation at the European identity has also shaped the perceptions towards Turkey.For these academicians, the major problem between Turkey and EU will be reliogous and cultural differences. While Europe percevies outsiders as ?the other?, EU Project will always be welcomed with a doubt. Interestingly enough, it is also argued that the religion of ISLAM will always be a encouraging factor, not an obstructive one. It would be hoped that EU membership process will be beneficial to the internal political balances and economic development of Turkey.