Sosyal Güvenlk Hukukunda sağlık sigortası
Health insurance in Social Security Law
  1. Tez No: 228278
  2. Yazar: ELVAN OLKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
1970'li yıllardan itibaren dünya ekonomisinde yaşanan daralma ve artan işsizlik, büyüyen sosyal güvenlik sistemlerinin tartışmaya açılmasına sebep olmuştur. Sosyal güvenliğe aktarılan kamusal kaynaklar azaltılmış, kişisel katkılar artırılmış, özelleştirme uygulamaları geliştirilmiştir. Türkiye de dünyadaki gelişme ve eğilimlerden etkilenmiştir.Türkiye'de sosyal güvenlik kurumları 1980'li yıllardan itibaren finansal dengelerinin bozulduğu ve sağlanan hizmetlerdeki farklılığın eşitsizliklere sebep olduğu gerekçesiyle eleştirilmişlerdir. Eleştiriler doğrultusunda sosyal güvenlik sisteminde yapısal değişiklik ihtiyacı gündeme getirilmiştir.Yapısal değişim 2000 yılında başlatılmış, 2006 yılında sosyal güvenlik kurumlarını lağvederek tek bir kurumu hayata geçiren 5502 sayılı ?Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu? ile sosyal güvenlik hükümlerini tek bir yasa ile düzenleyen 5510 sayılı ?Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu?nun çıkarılmasına kadar devam etmiştir. Kanunlaşma sürecinin dikkat çekici özelliği Dünya Bankası ve IMF gibi uluslararası sermaye kuruluşlarının yönlendirme ve müdahaleleri olmuştur.5510 sayılı Kanun Anayasa Mahkemesince kısmen iptal edilmiştir. İptal kararı ile memurlar ve diğer kamu görevlileri kapsam dışına çıkarılmışlardır. Gerekli düzenlemenin yapılabilmesi için Kanunun yürürlüğü 01.06.2008 tarihine ertelenmiştir.5510 sayılı Kanun ile genel sağlık sigortası kurulmuş ve sağlık hizmetlerinin sosyal sigorta esasına göre tüm nüfusa ulaştırılmasının amaçlandığı açıklanmıştır. Muhtaç kişilerin primleri ilgili kamu kurumları tarafından karşılanacaktır. Ancak muhtaçlık durumunun tespit edilmesinde uygulanacak kriter çok sayıda dar gelirli kişiyi genel sağlık sigortası primi ödeme yükümlülüğü altına sokacaktır. Prim ödeyemeyecek durumda olan kişiler genel sağlık sigortasından yararlanamayacaklardır.Sağlık hizmetlerinin bütünüyle ?sağlık hizmeti sunucuları?ndan satın alma yoluyla gerçekleştirilecek olması sebebiyle sağlık hizmetleri giderlerinde bir artış olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
After 1970, recession in the economy and increasing unemployment caused debates on social security systems. Transfers from state were decreased, personal contributions were increased and privatization was applied.Social security institutions in Turkey were criticized on the ground that their financial balance was overturned and the differences among the provisions of servises caused inequality. The argument of need for stractural change in social security followed these critics.The structural change begun in 2000 and continued until the ?Social Security Instution Law? numbered 5502 and ?Social Security and General Health Insurance Law? numbered 5510 were passed in 2006. The guidance and interferences of international finance bodies, World Bank and IMF, was very determining.The Constitutional Court decided on the partial annulment of the Law numbered 5510 putting the civil servants and the public officers out of the scope. The enforcement date of the Law is suspended to 1 June 2008.The aim of the Law nmbered 5510 is announced to submit health services to the whole population. The insurance premiums of the needy people will be paid by the relevant public bodies. However the criteria to determine the needy people will cause most low-incomed people undertake the burden of paying general health insurance premium.The health services will be supplied by purchasing from ?the health service providers? and this will cause increase in the expenses of health services.