Martin Heidegger'in sanat anlayışında varlık, sanat yapıtı ve insan arasındaki ilişki
Relation between being, work of art, and human in Martin Heidegger's conception of art
  1. Tez No: 228311
  2. Yazar: METİN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Philosophy, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tezin ana konusu Martin Heidegger'in sanat anlayışı açısından ?varlık?, ?sanat yapıtı? ve ?insan? arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu inceleme Birinci Bölüm'de ?varlık?tan ne anlaşıldığının ortaya konulmasıyla başlar.İkinci Bölüm'de, geleneksel metafizik ve onun varlık anlayışı eleştirilir. Böylece felsefe ile sanatı ilişkilendiren bir düşünme tarzının gerekliliğinin ortaya çıkışı incelenir. Metafiziğin temel sorusu olan ?varlık sorusu? zemininde geleneksel felsefenin sorgulanmasıyla felsefe açısından dikkate değer hale elen ?sanat yapıtı?nın ne olduğu araştırması Tez'in Üçüncü Bölüm'ünün konusunu oluşturur. ?Varlık? ve ?sanat yapıtı? arasındaki ilişkinin ortaya koyduğu ?insan anlayışı? Dördüncü Bölüm'de incelenir. Tezin bütün bölümlerinde ?varlık?, ?sanat yapıtı? ve ?insan? kavramları Heidegger'in geleneksel felsefe dediği metafiziğin, özellikle modern felsefenin, eleştirilmesiyle sorgulanır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is to investigate relations between the concepts of ?being?, ?work of art?, and ?human? in Martin Heidegger?s understanding of art. This work, in its first chapter, begins with the search of the question of what being does mean.In the second chapter, traditional metaphysics and its conception of being are criticised. By this way requirement for a kind of thinking in which philosophy and art are related is observed. By questioning traditional philosophy on the ground of the ?question of being? the concept of ?work of art? appears as crucial for this questioning. Thus the investigation of what the work of art is composes the subject of the third chapter. A new ?conception of humanity? resulted from the relation between ?being? and ?work of art? is inquired in the fourth chapter. In each chapter of the thesis concepts of ?being?, ?work of art? and ?human? are critically evaluated along with the critiques of metaphysics that is, in Heidegger?s words, ?traditional philosophy?, particularly of modern philosophy.