Beyati Ayin-i Şerif-i'i bölümleri ve ritm açısından incelemeler ve düşünceler
- Tez No: 22840
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET 17. yüzyılda Köçek Derviş Mustafa Dede tarafından bestelenen Beyati Ayin-i Şerifi dört bölümden ibaret tir. Her bölüme selam adı verilir. Mukabele gelene ğine göre her ayini şeriften önce olduğu gibi, Beyati ayininden önce de büyük bestekar Itrı*nin Rast maka mındaki Nat-ı Şerifi çalınır. Bu nat-ı Şerifi müta- kiben çalınan küçük bir ney taksiminden sonra Ayin ma kamında Peşrevce girilir. Bundan sonra gelen dört bö lüm için ayrı ayrı usuller kullanılır. Bu çalışmada şu noktalar üzerinde durulmuştur : Mevlana hayatı ve eserleri, Mevlevi Musikisi, Mevlevi Ayini, bugün icra edilmekte olan sema töreni, Beyati Ayin-i güftesi, Beyati Ayin* in metin olarak açıklanma sı ve şiirsel açıdan incelenmesi, Beyati Ayininde şiir usul ilişkisi, Beyati Ayin-i Bestekarı Köçek Derviş Mustafa Dede'nin hayatı. - iv -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the 17. century who composed by“Köçek Derviş Mustafa Dede”named the composition of“Beyati Ayin-i Şerif-i”has got 4 parts. Every part's name are“Sâamİ? According to ”Mukabele“ tradition, before ”Beyati Ayin-i“, plays the ”Uat-ı Şerif“ in the Rast tune; by the big. composer of ”Itri“ like before as to played ”Ayin-i Şerif“ every time. Following the ”Uat-i Şerif“ after plays a little ”Hey executing n'-J (The Turkish name is“Taksim”) enters in the“Peşrev”in the“Ayin tune”. It comes after that for 4 parts uses methods seperately. In this study contain at this points : The life of Mevlana and his products, the music of Mevlevi, the ceremony of Mevlevi, the words of Beyati Ayin-i, the explaining of the text of Beyati Ayin-i and the scruti nize of the way of poetic, the connection with poem and method of in the Beyati Ayin-i, the life of compo ser of“Beyati Ayin-i”;“Köçek Derviş Mustafa Dede”. - v -