Family, school and neighbourhood influences on the educational attainment of youth: Güzelyaka case study
Ailenin, okulun ve mahallenin gençlerin eğitim düzeylerine etkisi: Güzelyaka örneği
- Tez No: 228426
- Danışmanlar: PROF. DR. SENCER AYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı gecekondu mahallelerinde yaşayan gençlerin eğitim düzeylerine ailenin,okulun ve mahallenin etkisini incelemektir. Bu amaçla Ankara'nın Güzelyaka gecekondumahallesinde otuz iki gençle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Gecekondu alanları daha çokyoksullukla mücadele eden ya da yoksulluğu hayatlarının belirli dönemlerinde yaşamış çalışansınıfların ikamet ettiği, kaliteli kamu hizmetlerinden yoksun olan yerleşim yerleridir. Diğer yandan,bu mahallelerde akrabalık ve hemşerilik temelindeki güçlü ilişkiler mahallede yaşayan ailelerindezavantajlı koşullara karşı durma stratejileri geliştirmelerine yardım etmektedir. Bu tez boyuncagençlerin yaşadığı dezavantajlı mahalle ile olan etkileşimi, mahalle çevresindeki okulların veailelerinin gençlerin eğitim sonuçlarını nasıl etkilediğini tartışmaya çalıştım.Bu çalışmada gecekondu mahallelerinin kendine özgü yapısı ve çalışan sınıfın kendi içindekifarklılıklarına rağmen gençler arasında çok belirgin eğitim seviyesi farklılıkları görülmemiştir. Budurumun temel sebepleri ailede yaşanmış ya da halen yaşanmakta olan yoksulluk özellikle geçlerinokulu erken bırakmalarına, mahalledeki arkadaş grubu ile olan etkileşim okulda daha fazladevamsızlık yapmalarına, kaliteli eğitimden yoksun olan mahalle çevresindeki okullar gençlerinrekabetçi eğitimin dışında olmalarına yol açmaktadır.Bununla birlikte, yoksulluk, dezavantajlı mahalle şartları ve güçlü aile ilişkileri birliktedüşünüldüğünde gecekondu mahallelerinde oluşmuş kültür eğitimin ikincil durumunu yenidenüretmektedir. Ancak, aileler mahallede daha uzun kaldıkça, yaşam standartları iyileştikçe veçekirdek aile yaşamına doğru yaklaştıkça ailelerin eğitim pratikleri değişmektedir. Erken gelengöçmen aileler arasında genç ebeveynler okula daha düzenli dâhil olmakta, çocuklarına daha çokkişisel çalışma ortamı ayırmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of the master thesis is to understand how neighborhood, family and school influence on theeducational attainment of young people. Within the scope of this work, I conducted thirty two indepthinterviews with youth living in the Güzelyaka gecekondu (squatter) neighborhood in Ankara.Gecekondu neighborhoods are residential areas where rural migrants might initially or permanentlymove when they come to the city in order to improve their life standards. However, many of themhave to survive here against conditions such as poverty and the insufficiency of social servicesduring the early years of their migration. Nevertheless, families can develop survival strategiesbased on self-help networks like kinship and hemşehri (people with same geographic origins)connections. Throughout this master thesis, I discuss how young people?s interactions within thedisadvantaged neighborhoods, school climate around the neighborhood, family background,conditions at home and parental involvement influence the educational attainment of youthThe research revealed that despite the specific conditions of gecekondu neighborhoods andheterogeneity amongst working class families, there is little variation in educational attainment ofthe youth. The main reason for this low level of educational attainment is the poverty theyexperienced or are still experiencing at home. While such poverty may compel them to take uppositions in the labor market participation early in life, the influence of peer groups also discouragesschool attendance, as the environment is one in which schools provide neither a good qualityeducation, nor a competitive educational environment.Furthermore, poverty, the disadvantaged nature of the neighborhood and the strength of the familynetwork among the residents all serve to reproduce the inferior value of education in their life. Onthe other hand, family practices regarding education vary with the transformation towards a nuclearfamily life, improvement in household income and with increasing length of stay. Early migrantfamilies who have better life standards are more likely to encourage their children to stay in schoolin order to find regular income jobs than are newcomer families who need a supplement to thefamily budget since they are exposed to the worst conditions in the neighborhood. The youngerparents among early migrant families are more involved in their children?s schooling, and providepersonal space for their children, enabling them to adequately complete school work.