Şeyh Mehmet La'li Fenayi'nin Şerh-i Manevi-i Şerifi'nin transkripsiyonlu metni
Sheik Mehmet La'li Fenayi's Şerh-i Manevi-i Şerif's transcriptions and text
- Tez No: 228550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Tasavvuf, insan kalbinin dünyaya yönelik arzu ve heveslerden arındırılarak tam bir imân ve ihlasla Allah'a yönelmesi, insanın bu davranış ve ibâdetlerini sadece Allah rızâsı için yapması, Allah aşkıyla kendi nefsini eritip mânevî mertebesini yükseltmesidir. Allah yolunda kendini eriten bir mutasavvıfımız da Şeyh Mehmet La'lî Fenâyî Efendi'dir. Gülşeniyye tarikatına mensub Şeyh Mehmet La'lî Fenâyî Efendi, Hz. İbrahim Gülşenî'nin Mânevî-i Şerîf adlı eserinin ilk beş yüz beytinin şerhini kaleme almıştır. Bu şerh-i şerifde yer yer Hz. Mevlânâ'nın Mesnevî'sinin aşk ve ilim deryâsından feyizlenen Şeyh Mehmet La'lî Fenâyî Efendi, pîri Ömer Rûşenî'ye ve İbrahim Gülşenî'ye atıfta bulunarak beyitleri şerh eder.Mânevî-i Şerîf'in aşk ve tasavvuf içerikli beyitlerini şerh ederken La'lî Fenâyî Efendi, Kurân-ı Kerîm âyetlerinden, hadîs-i kudsîlerden, Peygamber Efendimizin hadîs-i şeriflerinden, diğer peygamberlerin kıssalarından, ashâb-ı kirâm efendilerimizin başından geçen hâdiselerden ve onların sözlerinden, birçok mutasavvıfın görüş ve düşüncelerinden istifâde ederek, âlimâne ve ârifâne bir şerh ortaya koyar.Mehmet La'lî Fenâyî Efendi de eserinde nefsi mâsivâdan tecrid etmenin yollarını, tasavvuf mertebelerinin mana boyutunu derin ve zaman zaman tasannua kaçan süslü bir üslûbla açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
Mysticism is turn towards to god by purified his heart from wishes of world with pure faith, doing all his behaviors and worships for Allah, with his god?s love improve his degree. One of the mystic, who is vlunteer on the road of Allah is Sheik Mehmet La?li Fenayi Efendi.One of the member of Gülşeniyye Sufistic Group Sheik Mehmet La?li Fenayi Efendi wrote the explanation of the first five hundred couples of Manevi-i Şerifwhich was written by Hz.İbrahim Gülşeni.In this explanation Sheik Mehmet La?li Fenayi Efendi who utilized from Mevlana?s Masnevi explaned the couples by referencing his spiritual guide Ömer Ruşeni and İbrahim Gülşeni.While explaining the couples which includes adoration and mysticism Sheik Mehmet La?li Fenayi Efendi utilized from verses of the Koran, Sacred Hadiths, the Prophet Muhammad's sayings, the other prophets? tales, lives and sayings of the companions of the Prophet Muhammad and a lot of Sufis? ideas in a wisely and knowingly way.Sheik Mehmet La?li Fenayi Efendi explained the way of isolating personality from secularity, Degrees of Mysticism in a concise way by utilizing his adoration against Allah.