Zar tabakalı bir güneş havuzunda güneş ışınımının geçişi ile enerji depolanmasının incelenmesi
- Tez No: 441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
I ÖZET Mükerrem Şahin Yüksek Lisans Tezi Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ANKARA, ŞUBAT 1987 Bu çalışmada, güneş enerjisini ısı enerjisi şeklin de 4epolayan ince zar tabakalı güneş havuzlarına (ZTGH,) ait teorik ve deneysel araştırmalar anlatılmıştır. Zar tabakalı güneş havuzlarında zarlar, yatay taba kalı, düşey levhalı veya düşey borulu olmak üzere üç ayrı konumda düzenlenebilir. Sunulan bu çalışmada, Z.T.G.H'de zarlar, yatay ve dü şey tabakalar şeklinde yerleştirilmiştir. Konveksiyonun ön lenmesi için şartlar tanımlanmıştır. Depolama bölgesine gi rebilen güneş ışınımının miktarı, her üç şekillenim için ay rı ayrı tartışılmıştır. Deneysel çalışmalar için İsparta'da (37 45'N, 30 33'E) daha önce inşa edilmiş 2.6 x 2.6 x 1.6 m boyutlarında yalı- I i tımlı bir güneş havuzu ve 4 mm kalmlıklı saçtan yapılmış 1.05 m. çaplı 1 m. yüksekliğindeki bir silindirik tank kulla nılmaktadır. Teorik çalışmada hesaplanan depolama bölgesine gire bilen güneş ışınım miktarı i t« deneyler sırasında ölçülen değerlerin uyum içinde oldukları görülmüştür. ZTGH depolama bölgesindeki suyun sıcaklığı 28 gün sonunda maksimum 45. 2°C değerine ulaşmış ve bu değerin üs- j i tüne çıkmak mümkün olamamıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Mükerrem ŞAHİN (M.S.) Gazi Üniversitity Institute of Science and Technology ANKARA FEBRUARY 1987 In this study, theoretical and experimental researchs on the thin stratified solar pond (MSSP) depositing solar energy as heat energy have been explained. In the membrane stratified solar ponds; membranes may be configured as horizontal sheets, vertical sheets or vertical tubes. In the experiments, in MSSP membranes have been set as vertical and horizontal layers. Conditions to prevent convection have been defined. Solar radiation quantity transferred to the lower convestive zone has been discussed for each of the three membrane configurations, For the exprimental study an isolated solar pond constructed formerly which has 2.6 x 1.6m. dimensions and a sheet iron cylinder tank which was 4 mm thick, 1.05 m. diameter and 1 m height have been used. It has been pointed out that solar energy quantity transferred to the lover convective zone calculated by theoretical method and measured in the experiments were in accordance. In the MSSP lower convective zone water temperature has been ed 45.2 C as a maximum i possible to exceed this value. reached 45.2 C as a maximum in 28 days and then it has not been