Din öğretimi ve yapılandırmacı öğrenme kuramı; ortaöğretim DKAB dersinin değerlendirilmesi
Religious education and constructivist learning approach; secondary evaluation of religious education
  1. Tez No: 228555
  2. Yazar: DAVUT KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KAYMAKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'de eğitim sistemi farklı zamanlarda dünyadaki eğitim alanında yapılan değişiklikleri dikkate alarak öğretim programlarında değişikliğe gitmiştir. 2004 yılında eğitimde model arayışları devam etmiş ve bunun neticesinde araştırmamızın konusunu oluşturan ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) öğretim programında değişiklik yapılmıştır. Buna göre; ortaöğretim DKAB öğretim programı, yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı esas alınarak düzenlenmiştir. 2005?2006 eğitim ve öğretim yılından itibaren ortaöğretim DKAB dersi öğretim programı bütün sınıfları kapsayacak şekilde uygulamaya konulmuştur.Ortaöğretim DKAB öğretim programı yeni haliyle geleneksel din eğitimi yaklaşımlarından uzaklaşarak dünyada birçok okul sisteminin de kabul ettiği çoğulcu din eğitimi yaklaşımlarını örnek almıştır. Yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına göre uygulanan yeni DKAB öğretim programı içerisinde; aktiflik, öğrenci merkezlilik ile çoklu zekâ kuramı ve bireysel farklılıklara duyarlı öğretim yöntem ve teknikleri kullanılmaktadır.Ortaöğretim DKAB öğretim programının eski DKAB öğretim programıyla karşılaştırılması yapılarak yeni programın olumlu ve olumsuz yönlerinin ortaya konulması daha sonraki yıllarda yapılacak program değişikliklerine ışık tutması açısından önemlidir. Bu nedenle ortaöğretimde uygulanan yapılandırmacı öğrenme yaklaşımını temele alan yeni DKAB öğretim programının anlaşılmasını ve uygulanabilirliliğini ölçmek amacıyla Sakarya il ve ilçelerindeki ortaöğretim kurumları ile Kocaeli merkez ilçesinde bulunan ortaöğretim kurumları DKAB öğretmenlerine ortaöğretim DKAB öğretim programına dair anket uygulanmıştır. Anket sonuçları bizlere; yeni DKAB öğretim programının öğretmenler ve öğrenciler tarafından benimsendiğini ve programın uygulanmasında bazı okulların fiziki şartlarının programı uygulamada yetersiz kaldığını göstermektedir.Curriculum in Turkey changed from time to time by taking the developments in the world in the field of education. Search for model continued and at the result of this, the subject of our search which is new Secondary religious education curriculum was changed in 2004. The new secondary religious education curriculum was designed by taking the constructivist approach into consideration. Secondary religious education curriculum was put into practice as it would include all the grades beginning from 2005-2006 education year.With its new form, secondary religious education curriculum quitted the traditional religious education approaches and took the example of multi religious education approach as most of the schools in the world did. In the new secondary religious education curriculum which is applied according to the constructivist approach, the instruction methods and techniques are used which are sensitive to activity, student centrism and multiple intelligence theory and individual differences.Comparing the new secondary religious education curriculum with the old religious education curriculum is important as it will show the positive and negative sides of the program and it will set light to probable changes in the coming years. For this reason, a quintet likert type survey was applied in secondary schools in Sakarya and in its towns and in Kocaeli in order to understand and measure the practicability of new curriculum which is based on constructivist approach. The results of the survey show us that the new curriculum was appropriated by the teachers and the students and the phsical conditions of some schools failed to apply the programme.
Özet (Çeviri)
Türkiye?de eğitim sistemi farklı zamanlarda dünyadaki eğitim alanında yapılan değişiklikleri dikkate alarak öğretim programlarında değişikliğe gitmiştir. 2004 yılında eğitimde model arayışları devam etmiş ve bunun neticesinde araştırmamızın konusunu oluşturan ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) öğretim programında değişiklik yapılmıştır. Buna göre; ortaöğretim DKAB öğretim programı, yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı esas alınarak düzenlenmiştir. 2005?2006 eğitim ve öğretim yılından itibaren ortaöğretim DKAB dersi öğretim programı bütün sınıfları kapsayacak şekilde uygulamaya konulmuştur.Ortaöğretim DKAB öğretim programı yeni haliyle geleneksel din eğitimi yaklaşımlarından uzaklaşarak dünyada birçok okul sisteminin de kabul ettiği çoğulcu din eğitimi yaklaşımlarını örnek almıştır. Yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına göre uygulanan yeni DKAB öğretim programı içerisinde; aktiflik, öğrenci merkezlilik ile çoklu zekâ kuramı ve bireysel farklılıklara duyarlı öğretim yöntem ve teknikleri kullanılmaktadır.Ortaöğretim DKAB öğretim programının eski DKAB öğretim programıyla karşılaştırılması yapılarak yeni programın olumlu ve olumsuz yönlerinin ortaya konulması daha sonraki yıllarda yapılacak program değişikliklerine ışık tutması açısından önemlidir. Bu nedenle ortaöğretimde uygulanan yapılandırmacı öğrenme yaklaşımını temele alan yeni DKAB öğretim programının anlaşılmasını ve uygulanabilirliliğini ölçmek amacıyla Sakarya il ve ilçelerindeki ortaöğretim kurumları ile Kocaeli merkez ilçesinde bulunan ortaöğretim kurumları DKAB öğretmenlerine ortaöğretim DKAB öğretim programına dair anket uygulanmıştır. Anket sonuçları bizlere; yeni DKAB öğretim programının öğretmenler ve öğrenciler tarafından benimsendiğini ve programın uygulanmasında bazı okulların fiziki şartlarının programı uygulamada yetersiz kaldığını göstermektedir.Curriculum in Turkey changed from time to time by taking the developments in the world in the field of education. Search for model continued and at the result of this, the subject of our search which is new Secondary religious education curriculum was changed in 2004. The new secondary religious education curriculum was designed by taking the constructivist approach into consideration. Secondary religious education curriculum was put into practice as it would include all the grades beginning from 2005-2006 education year.With its new form, secondary religious education curriculum quitted the traditional religious education approaches and took the example of multi religious education approach as most of the schools in the world did. In the new secondary religious education curriculum which is applied according to the constructivist approach, the instruction methods and techniques are used which are sensitive to activity, student centrism and multiple intelligence theory and individual differences.Comparing the new secondary religious education curriculum with the old religious education curriculum is important as it will show the positive and negative sides of the program and it will set light to probable changes in the coming years. For this reason, a quintet likert type survey was applied in secondary schools in Sakarya and in its towns and in Kocaeli in order to understand and measure the practicability of new curriculum which is based on constructivist approach. The results of the survey show us that the new curriculum was appropriated by the teachers and the students and the phsical conditions of some schools failed to apply the programme.