Fuzuli Divanı söz varlığı,kelime grupları
The utterance of presence of Fuzuli divan and word groups
- Tez No: 228737
- Danışmanlar: PROF. DR. M.MEHDİ ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 581
Özet
Çalışmamız Fuzuli Divanı'nın tümünü kapsamaktadır.Bu çalışma 16. yy şairi olan Fuzuli'nin dili üzerinedir.Fuzuli'nin kullandığı kelimeler ve kelime grupları nelerdir?Hangi kelimeleri nerede ve ne sıklıkla kullanıyordu?sorularından yola çıkılarak hazırlanan bu çalışma Fuzuli Divanı'nın kelime gruplarını ve kullanılış sıklıklarını tespit etme amacı taşımaktadır.İncelememizde edebiyatımızda çok önemli bir yeri olan Türk Dili aşığı,söz ustası Fuzuli'nin söz varlığını ortaya koymaya çalıştık. Öncelille Fuzuli Divanı'ndaki beyitleri bilgisayar ortamına aktararak tek tek numaralandırdık.Daha sonra Prof. Dr.Cevval Kaya'nın dizin Programını metne uyguladık.Çalışmamızın ikinci aşamasında metin sayfaları tek tek taranarak kelime grupları tesbit edilmiş ve bu kelimelerin geçtiği satır numaraları belirtilmiştir.Böylelikle Fuzuli'nin hangi kelimeleri ne kadar sıklıkla kullandığı ve hangi kelime gruplarına yer verdiği ortaya çıkarılmıştır.Ayrıca Fuzuli'nin hayatı hakkında kaynaklar taranmış ve Fuzuli'nin eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Bundan başka kelime ve kelime grupları hakkında gerekli kaynaklar incelenerek çalışmamızda kelime ve kelime gruplarının da açıklaması yapılmıştır.Bu çalışma Fuzuli Divanı'nın söz varlığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study contains all Fuzuli Divan. This study is about Fuzuli's language who is a 16.century poet.This study is preparet to find out the questions what are the words and word groups that Fuzuli used?Where and how often the words are used?and this study's aim is to define Fuzuli Divan's word groups and the how often the words are used. In our research we tried to bring to Fuzuli's utterance who is a Turkish Languace utterance master and took am important place in our literatüre.