Bahaeddin Özkişi'nin hikayeleri üzerinde bir araştırma
A study on the stories of Bahaeddin Özkişi
- Tez No: 228822
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RIZA BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bahaeddin Özkişi 1928?1975 yılları arasında yaşamıştır. Bu çalışma yazarın hikâyeciliğini incelemektedir.Bahaeddin Özkişi'nin iki hikâye kitabı ve üç romanı vardır. Özkişi, eserlerini insan, tarih ve kültür çerçevesinde oluşturmuştur. Yazar insanı anlatırken, ince ve derin ruh tahlilleri ile insana ait detayları aktarır. Tarihi ele alırken de daha çok ?kahramanlıklar ve bilinmeyenler? üzerine odaklanır.Bu çalışmada yazarın hikâyeciliği değerlendirilerek onun Türk hikâyeciliğindeki yeri ve hikâyeciliğimize katkıları tespit edilmeye çalışılmış ayrıca bir aydın `özkişi' olan yazarın birey merkezli anlatı ürünlerinde toplumuna verdiği mesajlarla anlaşılmasına gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bahaeddin Özkişi lived between the years 1928 and 1975. This study is to search his ability of storytelling.Bahaeddin Özkişi has two story books and three novels. Özkişi brougt his works out in the frame of humanity , history and culture. While narrating the man , the author gives us the details of human with a soft and deep analysis. While writing about history, he focusses on heroics and mysteries.In this study, his place and contributions in our story culture has been tried to be determined by evaluating his ability of storytelling, and also he was tried to help people understand his messages in the human-centered narrating of the author -who is an intellectual `self person?-