Denizcilik sektöründe çalışan gemiadamlarının demografik özellikleri ile örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve algılanan örgütsel destek düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemeye yönelik bir araştırma
The relationship between demografic factors and the level of organizational commitment, organizational citizenship behaviour and perceived organizational support of seafarers' working in the maritime sector
- Tez No: 228821
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve algılanan örgütsel destek kavramlarının işletmelere olumlu katkıları bulunmaktadır. Bu üç kavram üzerinde bireysel, örgütsel ve örgüt dışı faktörlerin etkisi olduğu literatürde kapsamlı bir biçimde belirtilmektedir. Bizim çalışmamızda amaçlanan ise; çalışma koşulları diğer iş kollarına göre daha güç ve karmaşık olan denizcilik sektöründe görev yapan gemiadamlarının demografik özellikleri ile örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve algılanan örgütsel destek düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu bağlamda gemidamlarının yaş, medeni durum, öğrenim düzeyi, gelir düzeyi, mesleki kategori ve kıdem değişkenlerine göre örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve algılanan örgütsel destek düzeyi arasında ilişkilendirme yapılmıştır. Ayrıca gemiadamlarının örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve algılanan örgütsel destek düzeylerinin birbirleriyle olan ilişkileri de incelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve algılanan örgütsel destek kavramları hakkında tanımlamalar yapılarak ayrıntılı biçimde kavramsal çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümünde ise denizcilik sektörü mercek altına alınmış, sektörle ilgili çeşitli bilgiler verilmiştir. Ayrıca denizcilik sektöründe insan kaynakları yaklaşımı irdelenerek gemiadamlarının yaşadığı sorunlar ortaya konulmuştur. Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümde ise, gemiadamlarının demografik özellikleri ile örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve algılanan örgütsel destek düzeyi arasındaki ve bu kavramların birbiriyle ilişkilerinin belirlenmeye çalışıldığı uygulamaya yer verilmiştir. Son olarak gelecekteki araştırmalar için değerlendirme ve önerilere yer verilmiştir.Değinilen ilişkilerin belirlenmesine yönelik oluşturulan anketler yaklaşık 3 aylık bir zaman zarfında Nemrut ve Aliağa limanlarına gelen 17 geminin personeline uygulanmıştır. Anketler 218 gemiadamına uygulanmış, bunlardan 200'ü değerlendirmeye alınmıştır.Araştırma sonuçlarına göre gemiadamlarının örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve algılanan örgütsel destek düzeyleri, demografik özelliklerine göre farklılık göstermektedir.Dolayısıyla demografik faktörlerin gemiadamlarının örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve algılanan örgütsel destek düzeyleri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment, organizational citizenship behaviour and perceived organizational support concepts have positive effects on the organizations. The personal, organizational and non organizational factors that have contributions on these concepts were defined in the literature widely. The main purpose of the current research is to measure the relationship betweeen demografic factors and organizational commitment, organizational citizenship behaviour and perceived organizational support of seafarers who work in the maritime sector that has hard and complex working conditions than the other areas. Regarding with that; age, marital status, education level, income level, professional categories and tenure variables are tried to be related to the organizational commitment, organizational citizenship behaviour and perceived organizational support. The relationship between seafarers? organizational commitment, organizational citizenship behaviour and perceived organizational support levels are also discussed.In the first section of the study, the definitions concerning organizational commitment, organizational citizenship behaviour and perceived organizational support are given and the concept about them is try to be given. In the second section maritime sector is inquired and various information is given about the sector. Also human resource approach in the maritime sector is discussed and the problems of seafarers? are determined. In the last and the third section, the application which is tried to determine the relationship between the demografic factors of seafarers? and their organizational commitment, organizational citizenship behaviour and perceived organizational support and the relationship between each other is given. Lastly implications and recommendations for future research are given.The questionnaires which were prepared to investigate these relationships are applied to the personnel of the ships that had visited the port of Aliağa and Nemrut within 3 months. The questionnaires are applied to 218 seafarers and 200 of them are evaluated.So our results show that, seafarers? organizational commitment, organizational citizenship behaviour and perceived organizational support level are different from each other according to their demografic variables. Because of this, we result that demografic factors are effective on organizational commitment, organizational citizenship behaviour and perceived organizational support.