Erzurum ili eğitim-araştırma sağlık ocakları bölgesinde 15-49 yaş grubu evli kadınların aile planlaması ile ilgili bilgi-tutum ve davranışları
The Knowledge and attitude of married women between 15-49 age in Erzurum on family planning
  1. Tez No: 22886
  2. Yazar: ASUMAN GÜRAKSIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Erzurum ili EASGB bölgesinde fert il çağdaki evli kadınların Aile Planlaması ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları incelenmiştir. Araştırma anket uygulama yöntemi ile 500 kadın ü- zerinde gerçekleştirilmiştir. Anket uygulanan kadınların;yüzde 44. 6 'sının 30 yaş altında olduğu, yüzde 64.6'sının ilk evlilik yaşının 19 yaş veya daha altı olduğu, yüzde 46.0' inin okuryazar olmadığı, yüzde 54 'ünün çekirdek aileye sahip olduğu, yüzde 23.8' inin eşleriyle akraba olduğu saptanmıştır.Kadmla- rın;yüzde 55.8' inin 5 veya daha fazla sayıda gebe kaldı ğı, yüzde 42.4' ünün yaşamlarında en az bir kez düşük yap tığı, yüzde 53. 6 'sının yaşayan çocuk sayısının 4 veya da ha fazla olduğu, yüzde 58. 3' ünün son gebeliklerinin isten meyen gebelik olduğu, yüzde 13.9'unun son gebeliklerinin düşükle sonlandıgı, yüzde 87.3' ünde son iki gebelikleri a- rasındaki sürenin 24 aydan az olduğu, yüzde 79. 2 'sinin em zirmenin gebelikten korumadığı şeklinde yanıt verdikleri, yüzde 48.8' inin aile planlaması yöntemi uygulamadıkları belirlenmiştir. Deneklerin yaşı, eğit im düzey i, gebelik sayısı, ya şayan çocuk sayısı ve kadın-erkek diyalogunun korunma o- ranlarını etkilediği, ayrıca yaş ve eğitim faktörü yanında gebelik, canlı doğum ve düşük sayılarının doğurganlık dü zeyini belirleyen önemli faktörler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY (THE KNOWLEDGE AND ATTITUDE OF MARRIED WOMEN BETWEEN 15-49 AGE IN ERZURUM ON FAMILY PLANNING) In this study, the knowledge on family planning of the married women in fertile period and their attitude towards it is examined in Erzurum EASG center. The study was performed on 500 women with the questionnaire method. We found that 44 % of the women perfomed ques tionnaire were below 30 years old, 64. 6 % of them got married below 19 years old, 46.0 % of thern were not lite rate, 54 % of them had small family and 23.8 % of them had kinship. And also we found that 55.8 % of women had 5 and more pregnancy, 42. 4 % of them had an abortus at least, 53.6 % of them had 4 or more living babies, 58. 3 % of them became pregnant unwillingly, and the pregnancy resulted as an abortus in 13.9 % of them. The interval between the last two pregnancy was under 24 months in 87.3 % of them. 79.2 % of them didn't accept sucking as a family planning method and also 48.8 % of them said that they didn't perform any family planning method. We found that age, educational level, pregnancynumber, living baby number and dialogue between women and men effect the effectiveness of family planning ratio. We also found that in addition to age and educational level factors, pregnancy» the number of living births and abortus are the definitive factors on fecundity level.