Gebe koyunlar ve fötuslarında selenyum ve vitamin E miktarları ile bunların plasental transport düzeyleri
  1. Tez No: 22894
  2. Yazar: A.ZİYA KARAKILÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AKSAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
-62- ÖZET Bu çalışma, gebe koyunlar ve fötuslarında kan plazması, karaciğer vitamin E ve selenyum konsantrasyonları ile bunların yüzde {%) plasental geçiş düzeylerini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışma, her grubu 20 koyun ve 20 tane de fötusu olmak üzere toplam 120 materyalden oluşan üç grup üzerinde yürütüldü. Gebe koyunlar ve fötusları Elazığ Et ve Balık Kurumu Kesimevinden temin edildi. Fotuslar ve annelerinden alınan plazma ve karaciğer örnekleri (Gebe koyunlar ve fötusları) fötal yaşa göre 3 gruba ayrıldı. Bu gruplar : Grup I) 1.5-2.5 aylık gebe koyunlar ve fötusları, Grup II) 2.5 - 3.5 Grup III) 3.5-4.5 Ortalama maternal plazma vitamin E konsantrasyonları I grupta 187.65, II. grupta 174.30 ve III. grupta 169.65 jıg/dl ; fötal plazma vitamin E değerleri de aynı grup sırası ile 41.00, 54.65 ve 51.75 pg/di olarak belirlendi. Maternal karaciğer (yaş ağırlıkta) vitamin E konsantrasyonunun I. grupta 547.50, II. grupta 463.00 ve III. grupta 527.00 jıg/100 gr ; fotal karaciğer vitamin E düzeylerinin sırayla 174.00, 247.50, 251.50 ug/100 gr olduğu görüldü. Koyunların ortalama plazma selenyum düzeyleri I. grupta 3.36, II. grupta 3.24 ve III. grupta 2.47 jıg/dl ; fötal plazma selenyum konsantrasyonları sırasıyla 2.46, 2.58 ve2.08jıg/dl olarak saptandı.-63- Maternal karaciğer (yaş ağırlıkta) selenyum düzeyinin I. grupta 5.12, II. grupta ^.70 ve III. grupta 4.75 ug/100 gr ; fötal karaciğer de ise sırayla 4.59, 4.16 ve 4.29 jjg/ 100 gr olduğu gözlendi. Maternal plazma vitamin E değerleri fötal plazma vitamin E değerlerinden I. grupta 4.57, II. grupta 3.19, III. grupta ise 3.27 kat fazla ; yine maternal karaciğer vitamin E konsantrasyonları fotai karaciğer vitamin E düzeylerinden I. grupta 3.14, II. grupta 1.87 ve III. grupta 2.09 kat fazla olarak bulundu. Ayrıca maternal plazma selenyum düzeyleri de fötusiarınınkinden I. grupta 1.36, II. grupta 1.25 ve III. grupta 1.18 kat fazla ; yine maternal karaciğer selenyum düzeyleri de fötusiarınınkinden I. grupta 1.11, II. grupta 1.12 ve III. grupta 1.10 kat yüksek olarak bulundu. Maternal plazma ve karaciğer vitamin E değerleri ile fotal plazma ve karaciğer vitamin E değerleri arasında önemli pozitif ilişkiler görüldü. Benzer ilişkiler selenyum düzeyleri arasında da saptandı. Araştırmadaki bulgulara göre, gebe Akkaraman koyunlarında vitamin E nin anneden fötusa geçişinin sınırlı düzeyde gerçekleştiği; maternal ve fötal plazma selenyum düzeyleri arasında önemli bir paralellik bulunduğu ve maternal yetersizlik bulunmamak şartıyla fötusun anneden yeterli plazma selenyumunu transfer edebileceği gözlendi.
Özet (Çeviri)
-64- SUMMARY This study was carried out to investigate the concentrations and the % placental transmissions of vitamin E and selenium in the blood plasma and the liver of pregnant ewes and their fetuses. The investigation was performed on the total of 120 materials in three groups in each of which has 20 ewes and their fetuses. Pregnant Akkaraman ewes and their fetuses were taken from an abattoir located in Elazığ. The plasma and liver samples, which are taken from ewes and their fetuses, were divided into three groups according to their fetal age as fallows : Group I:The pregnant ewes and their fetuses withinl. 5-2.5 month of ages. Group II:“ ”2.5-3.5“ ”". Group III: ' 3.5-4.5 Mean vitamin E levels in the maternal plasma were 187.65, 174.30 and 169.65 jig/dl in the Group I, II and III ; and in the fetal plasma levels were 41.00, 54.65 and 51.75 }ig/dl, respectively. Mean vitamin E concentrations in the maternal liver (wet weight) were 547,50, 463.00 and 527.50 jig/ 1 00 gr in the Group I. II and III; and in the fetal liver concentrations were 174.00, 247.50 and 251.50 ug/ 1 00 gr, respectively. Mean selenium levels in the maternal plasma were found that the 3.36, 3.24 and 2.47 ug/di in the Group I, II and III ; and selenium values in the fetal plasma were found as 2.46, 2.58 and 2.08 ug/dl respectively.-65- While mean selenium values in the maternal liver were found that 5,12, 4.70 and 4.75 ug/100 gr in the Group I, II and III ; the selenium values in fetal liver were found as 4.59, 4.16 and 4.29 }ig/100 gr, respectively. While mean vitamin E concentrations in the maternal plasma were 4.57,3.19 and 3.27 times greather than that of the fetuses in the Group I, II and III, maternal liver vitamin E values were 3.14, 1.87 and 2.09 times higher than vitamin E levels of fetal liver, respectively. It was found that the mean maternal plasma selenium levels were 1.36, 1.25 and 1.18 times greather than selenium levels in fetal plasma in the Group I, II and III. On the other hand, maternal liver selenium values were 1.11, 1.12 and 1.10 times higher than fetal samples, respetively. It has been observed that there were signifcant positive correlations between the vitamin E values in maternal plasma and liver and vitamin E values in the fetal plasma and liver. The similar correlations exist for the selenium levels. According to the data given in this study, It was concluded that ; - The plasental transmission of vitamin E from ewe to its fetus is limited in pregnant Akkaraman sheep. - There were important parallelism between the selenium levels of the maternal plasma and fetal plasma. - In case of absence of any maternal insufficiency, the fetus can transfer enough plasma selenium from mother.