Thomas S. Kuhn'un bilim tasarımı ve bu tasarımın tarihsel arka planı
Thomas S. Kuhn?s idea of science and background of this idea
  1. Tez No: 229019
  2. Yazar: EZGİ ECE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. KURTULUŞ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde modernizmin `nesnel bilim' ve `kesin bilgi' anlayışını temele alanpozitivist bilgi görüşünün, sadece doğa bilimleri alanında uygulanmakla kalmayıp,toplumsal alanda da uygulanmaya çalışılması, özellikle bilimsel, toplumsal ve siyasialanlarda birtakım karışıklıkların yaşanmasına neden olmuş ve bilginin temellerinisarsacak tepkilerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu durumda, modern çağın bilgianlayışının eksik ve hatalı yönlerini belirleyerek, bilgi ortaya koymayı sağlayantemelleri yeniden oturtabilecek bir bilgi anlayışının geliştirilmesi ve bu doğrultuda, yeniçözümler öneren farklı bilim tasarımlarını göz önünde bulundurarak bilgisel alanda biryeniden değerlendirme sürecine girilmesi gerekmektedir.Bu çalışmanın amacı, epistemolojik alanda, pozitivist görüşü eleştirerek, bilimseletkinlikte pozitivist geleneğin reddettiği öğeleri ön plana çıkaran en önemlitasarımlardan biri olan Kuhn'un bilim tasarımını ele almak ve bu tasarımın, hangidüşünürlerin görüşlerine, nasıl bir tarihsel temele dayandırılarak oluşturulduğunu ortayakoymaktır.Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın birinci bölümünde Thomas Kuhn'unneopozitivizmin bilim anlayışına karşı ortaya koyduğu bilim tasarımı ele alınacak;ikinci bölümde, Kuhn'un bilim anlayışının arka planı olarak, Henri Poincaré, PierreDuhem, Emile Meyerson, Alexandre Koyré ve Stephen Toulmin'in görüşleri ile tarih vetoplum bilimleri alanının, Kuhn'un bilim tasarımı üzerindeki etkisi üzerinde durulacak;sonuç bölümünde ise, Kuhn'un bilim kavramının, 20.yy'daki diğer bilim görüşleriarasındaki yeri belirlenerek, bu tasarımın, günümüzde tasarlanabilecek yeni bir bilimanlayışına ilişkin göz önünde bulundurulması gereken önemli noktaları gösterilmeyeçalışılacaktır.Anahtar Sözcükler : Paradigma, Olağan Bilim, Bilimsel Devrim, Bilim Tarihi, ToplumBilimleri.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the views about `objective science? and `exactness of knowledge? ofpositivistic concept of knowledge causes confusion in social, political and scientificareas and paves the way of reactions that will weaken the basis of knowledge. At thispoint, it is necessary to determine the defective and faulty points of the concept ofknowledge of modern ages and to reevaluate the concept of knowledge considering thevarious ideas of science. And Thomas Kuhn?s idea of science is the one of the mostimportant idea of scientific area to reevaluate the concept of knowledge.The aim of this study is to take up the idea of science of Kuhn who critisize thepositivistic understanding of science in the epistemological area, and to emphasize thefeatures which are refused by positivist tradition. And also to show historical basis ofKuhn?s idea of science.In the direction of this aim, in the first part of this study, we will investigate Kuhn?s ideaof science; in the second part, we will show the historical basis of this idea of science;and finally, we will consider the other understandings of science which are suggested intwentieth century to expose the place of Kuhn?s concept of science among the otherideas of science.Keywords : Paradigm, Normal Science, Scientific Revolution, History of Science, SocialScience.