Rastafarianism and reggae as a means for the afrocaribbeans to create a collective identity
Afro-Karayipliler için kolektif bir kimlik yaratma aracı olarak rastafaryanizm ve reggae
  1. Tez No: 229087
  2. Yazar: SEÇİL SARIÇAY YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. BURÇİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Rastafaryanizm 1930'lu yıllarda Jamaika'da özellikle isçi sınıfı ve köylü zencilerarasında ortaya çıkmıs, I. Haile Selassie'yi Etiyopya'nın ilk ve tek imparatoru veTanrı'nın vücut bulmus hali olarak kabul eden sosyal ve dini bir harekettir. I. HaileSelassie'nin tahta çıkacagını öngördügü söylenen ve pek çok milliyetçi hareketinöncüsü olan Marcus Garvey, Rastafarianism'in bir mensubu oldugunu kabul etmese debu felsefenin gelismesine katkıda bulunmustur. Bu hareketin temelinde ise uzun yıllarsömürgeci toplumların, özellikle Britanya'nın, kölelik sistemi ile bastırılmıs ve kimligiunutturulmaya çalısılmıs bir toplum olan Afro-Karayiplilerin kurtulusunun atalarınınevi olan Afrika'ya dönmekte oldugu fikri yatar. Bu tezde su an dünyaca tanınan vebütün zencileri Afrika'ya dönmeye çagıran bir hareket olan Rastafaryanizm'in ve buideolojinin müzikteki yansıması olan ve sarkı sözlerinde fakirligi ve ana kültürebaskaldırıyı içeren reggae'nin Afro-Karayiplilerin mücadele ve yeniden kendikültürlerini canlandırma hareketleri için bir araç olup olmadıgı ve onlarda gurur vekendine güveni uyandırarak ve onlara huzurlu, özgür, cennet gibi bir dünya söz vererekkimlik problemlerini asmalarına yardımcı olup olmadıgı arastırılmıstır. Bob Marley vediger ünlü reggae sarkıcılarının sarkı sözleri ayrıntılı bir sekilde incelenerek, hemRastafarianism'in hem de reggae'nin ortak bir felsefe, müzik, giyim ve dille zencileriçin ngiliz toplumu içinde ve ona karsı kolektif bir kimlik ve alternatif bir dünyayaratmada önemli rol oynadıkları; ancak köklü bir siyasi ve toplumsal degisiklige yolaçamadıkları sonucuna varılmıstır.Anahtar SözcüklerRastafaryanizm, Reggae, Afrikalı Karayipliler, Marcus Garvey, Bob Marley, HaileSelassie, Karayipler, Kimlik, Kollektif kimlik
Özet (Çeviri)
Rastafarianism is a religious movement which emerged in Jamaica especially amongworking class and peasant black people in the 1930s and which accepts Haile Selassie Ias the first and last emperor of Ethiopia and as the incarnated form of God. Although hedid not see himself as a member of Rastafarianism, Marcus Garvey, who was believedto tell the prophecy of Haile Selassie?s coronation and who became the leading figure ofmany nationalistic movements, contributed much to the development of this philosophy.This movement is based on the idea that the dignity and total independence of the Afro-Caribbeans, who were oppressed and forced to forget their black identity and culture bythe slavery system of the colonial societies - especially Britain - for many years, canonly be obtained in their ancestral home Africa. In this thesis it is studied whether or notRastafarianism, which is an internationally recognised movement calling for all blacksto return to Africa, and reggae, which is an expression of Rastafarian ideology in musicand whose lyrical themes include poverty and resistance to the oppression bymainstream culture, have become a means for the struggle and revival movement ofAfro-Caribbeans and have helped them to overcome the identity crisis by awakeningpride and self-reliance in blacks and by promising a peaceful, free, heavenly world.With illustrations of the lyrics of Bob Marley and other reggae singers, it was concludedthat with a common philosophy, music, clothing, language and symbols both thephilosophy of Rastafarianism and the rhetoric of reggae have played an important rolein creating a collective identity and an alternative distinct world for blacks both withinand against the larger system. However; it is concluded that they were not able to bringabout wide ranging political and social change.Key WordsRastafarianism, Reggae, Afro-Caribbeans, Marcus Garvey, Bob Marley, Haile Selassie,Caribbeans, Identity, Collective identity