Müzik endüstrisinde farklılaşma stratejileri: Sattas grubu özelinde İstanbul Reggae'si örneği
Differentiation strategies in the music industry: An example of istanbul Reggae specifically by Sattas group
- Tez No: 869494
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Sosyoloji, Folklore, Music, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Jamaika 1930'lu yıllarda ekonomik, sosyal ve politik açıdan zorlu bir sürecin içerisine girer. Özellikle II.Dünya Savaşı için hazırlıkların başlaması ülke üzerindeki sömürgecilik faaliyetlerini arttırır. Gelişmelerle birlikte yerel halk kendi arasında çatışmalara başlar. Afrikalıların kimlik bilincini kaybettiğini ve bu durum için bir çözüm üretilmesi gerektiği fikri Marcus Garvey tarafından Etiyopyacılık düşüncesinden etkilenerek bu dönem içerisinde geliştirilir. Garvey'in özgürlük düşüncesini bir dernek altında toplaması siyahların özgürlük düşüncelerinin temelini oluşturur ve Afrikaya Dönüş Hareketi'nin başlamasını sağlar. Garvey'in manifestosu içinde yer alan Afrika'da herkesten bağımsız siyahi bir liderin var olacağı kehanetinin Etiyopya'nın ilk siyahi imparatoru H.Selassie'ye atfedilmesi Afrikalıların kimlik bilincini geri kazanmaları için oldukça önemli bir hale dönüşür. Bu gelişmeler sonucunda Afrikalılar arasında Avrupa-merkezci bakış açısını reddeden alternatif bir inanç olarak rastafaryanizm doğar. Rastafaryan düşüncesini ve siyahilerin kimlik bilincini yaymasının, en önemli yolu ise reggae olur. 1960'lı yıllardan itibaren Jamaika'da etkisi azalan sömürgecilik faaliyetleri ile yükselişe geçen reggae, sosyal ve politik konuları içeren şarkı sözleri, ülkedeki yoksulluğu anlatan hikayeleri ve Afrika'ya Dönüş Hareketini destekleyen üyeleri ile rastafaryanizmi tüm dünyaya tanıtan en önemli iletişim biçimi haline dönüşür. Özellikle Bob Marley'in sömürgeciliğe karşı duruşu ve bu durumu müziği ile ifade edişi farklı etnik gruplara mensup insanların inanca olan saygısını giderek arttırır. Kölelik ve ırkçılıkla mücadele etmek için kullanılan bir protesto müziği haline dönüşen reggae, dünyanın bir çok noktasına yayılır ve çeşitli kültürleri etkiler. Hem rastafaryan inancı hem de reagge müziğin ritüel ve sembolleri olan, ganja (marijuana) kullanımı, dreadlock saç tarzı ve Etiyopya bayrağını simgeleyen renkler, olumsuz imajlar olarak lanse edilsede, tüm dünyaya yayılır. Türkiye'de ise 1990'lı yıllarla birlikte kendisini göstermeye başlayan reggae, ilerleyen yıllarda kurulan Sattas isimli müzik grubu ile bilinirliğini arttırır. Grup Afrika kültüründen doğan bu müzik biçimini İstanbul Reggae'si ismini verdikleri stratejiyle müzik endüstrisi içerisinde kendisine yer bulur ve izlediği farklılaşma stratejileri ile reggae müziğinin önemli temsilcileri arasında kendisine yer bularak dikkat çeker.
Özet (Çeviri)
Jamaica entered a difficult period economically, socially and politically in the 1930s. Especially the start of preparations for World War II increases colonial activities in the country. With these developments, local people start conflicts among themselves. The idea that Africans lost their identity awareness during this period and that a solution should be found for this situation was developed by Marcus Garvey, influenced by the idea of Ethiopianism. Garvey's gathering of the idea of freedom under an association forms the basis of the freedom ideas of blacks and enables the start of the Return to Africa Movement. The prophecy in Garvey's manifesto that there will be a black leader independent of everyone else in Africa, attributed to H. Selassie, the first black emperor of Ethiopia, becomes very important for Africans to regain their identity awareness. As a result of these developments, Rastafarianism emerged as an alternative belief among Africans that rejected the Eurocentric perspective. The most important way of spreading the Rastafarian idea and the identity awareness of black people is reggae. Reggae, which has been on the rise with the decreasing influence of colonialism in Jamaica since the 1960s, has become the most important form of communication that introduces Rastafarianism to the whole world, with its lyrics covering social and political issues, stories about poverty in the country, and its members supporting the Return to Africa Movement. In particular, Bob Marley's stance against colonialism and his expression of this situation through his music gradually increases the respect for faith of people from different ethnic groups. Reggae, which became a protest music used to combat slavery and racism, spread to many parts of the world and influenced various cultures. The use of ganja (marijuana), the dreadlock hair style, and the colors symbolizing the Ethiopian flag, which are the rituals and symbols of both the Rastafarian faith and reagge music, spread all over the world, even though they are presented as negative images. Reggae, which started to show itself in Turkey in the 1990s, increased its awareness with the music group called Sattas, which was founded in the following years. The group finds a place for itself in the music industry with the strategy they call Istanbul Reggae, which is a form of music born from African culture, and draws attention by finding a place among the important representatives of reggae music with the differentiation strategies it follows