Türkiye'deki havaaracı bakım faaliyetlerinde dış kaynak kullanımının araştırılması ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of outsourcing processes in aircraft maintenance activities in Turkey
- Tez No: 229204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER GEREDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde işletmelerin gittikçe artan bir biçimde, yalnız sahip oldukları yetenek ve becerileri esas alan işleri yapmak istemeleri ve temel yeteneklerini kullanmadıkları işleri, organizasyon dışındaki farklı işletmelerden alma eğilimleri dış kaynak kullanımı (DKK) uygulamasını ortaya çıkartmıştır. İşletmeler bu yöntemi kullanarak kaynak tasarrufu yapmakta ve çok iyi bildikleri işler üzerine yoğunlaşabilmektedirler.DKK diğer sektörlerdeki işletmelerde olduğu gibi havayolu işletmelerinde de üst yönetime kendini sınama ve temel yeteneklerini belirleme fırsatı sunmaktadır. Havayolu işletmeleri tarafından dışarıdan temin edilen başlıca işlev bakımdır. Bakım faaliyetlerinin havayolu işletmesinin ana faaliyeti olması nadiren görünen bir durumdur. Bugün, havayolu işletmelerinin basit bakım ihtiyaçlarına cevap verebilmek için, hat ve hafif bakımları işletme içerisinde gerçekleştirdikleri, özel ve pahalı donanımlar ile eğitim gerektiren ağır bakım ve gövde bakımlarını ise dış kaynaklardan temin ettikleri görülmektedir.Çalışmada havayolu işletmelerindeki DKK uygulamalarının bakım faaliyetleri açısından önemi ve işletme kararları incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm DKK ile ilgili literatür taramasıdır ve DKK kavramı ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde havayolu işletmelerindeki bakım faaliyetleri incelenmiş, üçüncü bölümde de havayolu işletmelerindeki bakım organizasyonu içinde DKK süreci ve uygulamaları ile dünyada bu konudaki örneklere yer verilmiştir. Son bölümde Türkiye'de faaliyet gösteren havayolu işletmeleri ve bakım kuruluşlarına yönelik yapılan DKK konulu araştırmanın sonuçları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, because companies would like to focus on their own business and provide other services from out of company, outsourcing is very popular. Companies reduce their costs, keep the company size small and effective and focus on their own business that they know very well.Outsourcing allows the top managements to examine themselves and determine their core competencies. In airline industry most popular process for outsourcing is aircraft maintenance. All the airline companies must maintain safe flights, but generaly maintenance is not the core business. Therefore they prefer to perform simple maintenance activities in-house, but for heavy maintenance activities they prefer to use outside suppliers have all special equipments and experience.In this research, the importance of outsourcing for aircraft maintenance activities and company decisions have been examined into 4 chapters.First chapter of the study is a literature review. In the second chapter, aircraft maintenance activities and third chapter, outsourcing practices in airline maintenance organization and samples from global airlines have been examined. Last chapter is the result of maintenance outsourcing practices research about airline companies in Turkey.