Kırsal eğitim ortamlarının bilgi ve iletişim teknolojileri yoluyla iyileştirilmesi: Eskişehir taşımalı ilköğretim uygulaması örneği
Improvement of rural education by the means of information and communication technology: Example of bussed education in Eskişehir
- Tez No: 229205
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKREM ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, genelde kırsal eğitimin özelde Taşımalı İlköğretim Uygulamasının bilgi ve iletişim teknolojileri, uzaktan eğitim yaklaşımı ve eÖğrenme uygulamaları kullanılarak iyileştirilmesine yönelik model geliştirilmiştir.Çalışma, altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde problem durumu, amaç, önem, yöntem, varsayımlar, sınırlılıklar belirtilmiştir. Birinci bölümde ilk olarak kırsal ve kırsal eğitim kavramları üzerinde durulmuş, Türkiye'deki durum ortaya konmuştur. Daha sonra Taşımalı İlköğretim Uygulamasına ait çalışmaların bir serimi yapılmış, karşılaşılan problemler tespit edilmiştir. Ardından ikinci bölümde kırsal eğitimde bir destek unsuru olarak uzaktan eğitim sistemi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise dünyadaki örnek uygulama ve araştırmalara değinilmiş, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Asya ? Pasifik, Afrika ve Avustralya bölgeleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ilk olarak genel bir model geliştirilmiş, bu modelin teorik, teknik ve mali boyutu ortaya konmuş ve ardından Eskişehir İli için yapılandırılmış ve yapılandırılmamış olmak üzere iki model önerilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, information and communication technology based models are investigated with the aim of providing improvement in rural education. Bussed Education, which is the biggest part of Turkish rural education, is taken as case study.The study consist of several parts, the introduction section covers purpose of statement, the importance of study, assumptions, limitations and methodology. In the first section, at first rural and rural education concepts are given in general. Secondly, the current situation of rural education in Turkey is explained. After that studies and problems about Bussed Education is mentioned. The second section covers distance education system as a support in rural education. The third section includes applications from United States, Europe, Asia-Pacific, Africa and Australia. In the fourth section, the constructed model is given. The fifth and final section is composed of results and recommendations.