Türkiye konaklama işletmelerinde çevre muhasebesi ve AB uygulamalarıyla karşılaştırılması: Antalya Bölgesinde bir araştırma
Envinromental accounting in turkish accomodation companies and comparison with EU applications: A research in Antalya
  1. Tez No: 229338
  2. Yazar: ESRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
1960'lı yıllarda insanlar çevrenin tüketilebilir bir olgu olduğunu farketmişlerdir. Aynı yıllarda sanayi kirliliğinin aşırı artması ve çevreye zarar vermeye başlaması bu olgunun farkedilmesinde başlıca unsur olmuştur. 1970'li yıllarda bazı işletmeler toplumsal baskı ve yasalar karşısında işletmenin faaliyetlerinden dolayı çevreye zarar vermemek üzere bir takım önlemler almak zorunda olduklarını anlamışlardır. Çevre sorunlarının ağırlaşması ve çözüm arayışlarının yoğunlaşması çevre muhasebesini ve çevresel maliyetlerin hesaplanmasını gündeme getirmiştir.Bu çalışmada çevre konusunda Avrupa Birliği standartları ve politikaları ile Türkiye'deki çevre mevzuatı karşılaştırılmış, Türkiye'nin AB standartlarına uyum seviyesi saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca konaklama işletmelerinin çevre muhasebesi konusundaki bilgisini, konuya bakış açısını ve bu konudaki uygulamalarını ölçmek amacıyla Antalya ilinde faaliyet gösteren 5 yıldızlı konaklama işletmeleri üzerinde bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Early in 1960s, people realised that environment is consumable. The key factor that this fact has been realised, in these years, industry polution has incresed too much and started to damage the environment. In 1970s, against law and social pressure, some of the companies understand that they have to take some acuse for not to damage the environment because of their operating activities. Excess of environment problems and concentration of solution seeking has brought up not only environmental accounting but also accounting of environmental cost.In this study, EU standarts and policies have been compared with environmet policies of Turkey and we have tried to determine the accordance degree of Turkey to EU standarts. Anyway an inquiry has been applied to the five stars accomodation companies which aims to measure of accomadation companies?s knowledge, point of wiev and applications about environmental accounting.