Spor ve medya: Medyanın futbolu kitle kültürü haline getirmesi
Sports and media: Transformation of football into mass culture by media
  1. Tez No: 229347
  2. Yazar: CİHAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, İletişim Bilimleri, Sociology, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Spor tarihin en eski toplumsal kurumlarından biridir. Futbol da bir spor olayı olarak farklı boyutlara sahip bir oyundur. Futbol ortaya çıkışından günümüze kadar çeşitli dönüşümler geçirmiştir. Bu dönüşümler, dünyada oluşan sosyo-kültürel ve ekonomik dönüşümlerle paralellik göstermektedir. Bu dönüşümlerin kaynağında küreselleşme bulunur.Medya günümüzde sosyal hayatın en etkili araçlardan biridir. Medya sahip olduğu güçle insanları olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Futbol oyunu bugün medya sayesinde geniş kitlelere ulaşmış ve yaygınlaşmış durumdadır. Futboldaki şiddet olaylarında medyanın da etkisi bulunmaktadır.Bu çalışmada spor ve futbol; geçtiği aşamalarla, küreselleşmenin etkisiyle geçirdiği dönüşümlerle, medyanın etkileriyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Sport is one of the ancient social institutions in history. Football as a sport event has different dimensions. Football has passed some transformations from its origin to present day. These transformations are parallel with socio-cultural and economic transformations in the world. Globalization is exists in the source of these transformations.Media is one of the most effective instruments in social life. Media can affect the people affirmative or unfavorable with its power that has. Football game has reached and became widespread to masses by the courtesy of media. Media also can affect the violence in football.In this study; sport and football have analysed with phases that passed, transformations by the globalization and effects of media.