Suç teorileri ve suç olgusu: Antalya örneği
Crime theories and crime fact: In Antalya case
  1. Tez No: 229346
  2. Yazar: SENEM BURKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Suç, insanlığın varlığından beri karsılastığı sosyal bir olgudur. Birçok bilim dalına konuedinmis olan suç günümüzde önemli bir sosyal problem haline gelmistir. Bir sosyal probleminönlenebilmesi için problemi bilimsel gerçeklikler içinde tanımak ve çözümler getirmekgerekmektedir. Suç her toplumda varlığını sürdüren bir kavramdır. Suçun olmadığı bir toplumdüsünülemez ve tamamen toplumdan uzaklastırılamaz ancak toplumsal düzene olan olumsuzetkilerini azaltmak söz konusudur.Bu çalısmanın amacı, suç olgusunu ele alarak suç davranısı konusunda gelistirilmisbilimsel teoriler ısığında Antalya'nın suç ve suçlu görünümünü ortaya koymaktır. Antalya sonyıllarda Türkiye ortalamasının üzerinde göç almasıyla birlikte hızlı nüfus artısının yasandığıbir kentimizdir. Hızlı kentlesme ve nüfus artısı toplumsal yapıda ve toplumsal iliskilerdebirtakım olumsuzluklara sebep olmaktadır. Suç oranlarında görülen artıs bu olumsuzluklardansadece biridir.Antalya örneğinde suç olgusunu incelerken kentin yapısal ve sosyal özelliklerine yerverilerek kentin toplumsal yapısı hakkında bilgi verilmistir. Ayrıca TU?K'in Adalet?statistikleri kullanılarak 2002?2005 yılları arasında Türkiye'nin suçlu ve suç türü bilgilerineyer verilerek ülke genelinde suç ve suçlu görünümü ele alınmıstır. Emniyet Genel Müdürlüğüverileri ve TU?K'in Adalet ?statistikleri kullanılarak Antalya örneğinde suç oranları,suçluların demografik özellikleri, islenen suç türleri konularında bilgilere yer verilmistir.Bu çalısmada suç olgusu ve suç teorileri konusunda bilgilere ulasmak için yazılıkaynaklara basvurulmustur. Bunun yanında TU?K ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nünyayınlamıs olduğu veriler suç ve suçluların genel özellikleri konusunda bilgi vermesiamacıyla kullanılmıstır. Ayrıca yapılan literatür çalısmasında konu ile ilgili daha öncedenyapılmıs arastırmalara yer verilmistir.Bu çalısma suç olgusunu ve suç davranısı konusunda gelistirilen teorilere yer vererekAntalya örneğinde suç ve suçlu görünümüne ısık tutmayı hedeflemektedir. Böylece kentinönemli bir sosyal problemi haline gelmis olan suç kavramını ele alarak önleme ve mücadeleyöntemleri gelistirme konusunda katkı sağlamak çalısmanın temel hedefleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
Crime Theories and Crime Fact: In Antalya Case. Crime is a fact since the beginning ofhuman existence. Crime which has been the subject of many sciences is an important socialproblem. To prevent a social problem one should see the problem in scientific truths and bringsolutions. Crime is a concept which exists in every society. We cannot think of a society inwhich there is no crime; and crime cannot be taken out of the society completely but reducedthe negative effects on the society.The aim of this study is to clear the view of crime and criminals in Antalya under the lightof scientific theories developed about criminal behaviour using the criminal facts. In recentyears Antalya has been a city in which the population is continuously increasing together withthe migrants it has attracted above the average of Turkey. Rapid urbanistion and increasingpopulation cause some kind of negative events in the social structure and relationships.In Antalya case, information about the social structure of the city has been conveyedthrough the structural and social qualities of the city while analysing the crime fact. Alsousing the TUIK?s ( Turkish Statistical Institution ) Justice Statistics, the report deals with theview of crime and criminals in the country along with the information about the same kind ofinformation related to the years between 2002-2005. The data of Security General Directorateand the Justice Statistics of TUIK provide the information of crime rates, demographicqualities of the criminals and crime types commited.In this study there are written references cited to reach some information about crime factand crime theories. Besides, the publications of Security General Directorate and the JusticeStatistics of TUIK are used to give information about the general qualities of crime and thecriminal. In additon to these, previous studies in the field are included in this study.This study aims to shed light on the view of crime and the criminal in the case of Antalyausing the theories developed about crime fact and criminal behaviour. Thus, that this conceptof crime which has become an important social problem of the city could prevent and helpbring solutions to combat with crime is among the fundamental goals of the study.