Grafik tasarımda yazı ve imgenin görsel etkileşimi
Visual interaction of type and image in graphic design
- Tez No: 229360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ILGAZ ÖZGEN TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
?Grafik Tasarımda Yazı ve İmgenin Görsel Etkileşimi? konulu bu tez dört bölümde incelenmiştir. ?Görsel İletişim ve Grafik Tasarım? başlıklı birinci bölümde; görsel iletişimin tanımı yapılmış, tarihsel gelişimi içinde; yazı öncesi dönem, resim yazılar, alfabenin gelişimi, çoğaltım sistemlerinin bulunuşu araştırılmıştır. Yazı ve imgenin yoğun olarak bir arada kullanılmaya başlandığı 20. yüzyıl çağdaş sanat ve tasarım akımları ayrıntılı biçimde ele alınmıştır.?Grafik Tasarım Elemanları? başlıklı ikinci bölüm içerisinde; grafik tasarımda kullanılan temel elemanların tanımları yapılmıştır. Bu elemanlar örneklerle zenginleştirilerek açıklanmış, tezin konusunu da oluşturan yazı ve imge başlıkları daha ayrıntılı ve derinlemesine incelenmiştir. Bu bölümde grafik tasarımla doğrudan ilişkili olan başlıklar araştırılmış, tüm plastik ve görsel sanatların genel ögeleri olan nokta, çizgi, form, vb. elemanlar araştırmanın dışında tutulmuştur.?Grafik Tasarımda Yazı ve İmge Kullanımı? başlığı taşıyan üçüncü bölümde; grafik tasarımın iki temel ögesi olan yazı ve imgenin, görsel kompozisyon içerisinde, hangi koşullarda yan yana geldikleri maddeler halinde ele alınmıştır. Yazı ve imgein birleşiminden çıkan alt başlıklar, kendi içlerinde örnekler üzerinden irdelenmiştir. Örnekler seçilirken, çalışmanın uluslararası tanınırlığı, konu ile ilgili ilk ya da en önemli örnek olması, uluslararası tasarım yıllıklarında yayınlanmış olması gibi ölçütlere bağlı kalınmıştır.?Grafik Rezonans? başlıklı son bölümde ise; yazının tek başına sahip olduğu mesaj gücünün, hangi koşullarda arttırılabileceği üzerinde durulmuş daha sonra imge ile birleşmesi sonucu kazandığı mesaj gücü araştırılmıştır. Mesajı ve iletişim gücünü arttırabilmek için, grafik tasarımın bu iki elemanının hangi durumlarda ve ne şekilde bir araya getirilmesi gerektiği örnekler yardımıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Visual Interaction of Type and Image in Graphic DesignThis thesis was investigated in four chapters. In the first chapter, under the title of ?Visual Communication and Graphic Design?; visual communication was described. In the historical development; the pre-writing period, pictographs, devalopment of the alphabet, discovering the printing machine and modern art and design movements were mentioned.In the second chapter, under the title of ?The Elements of Graphic Design?; fundamental elements which are used in graphic design were described. These elements were explaint by examples. The type and image captions were examinated in details. In this chapter; the captions which are directly related to graphic design were researched, dot, stroke, shape, etc., which are general elements of all plastic and visual arts, were held out of the research.In the third chapter, under the title of ? Using Type and Image in Graphic Design?; in which situations type and image, which are two basic elements of graphic design, were divided into units. These units were studied by examples. While choosing the examples some criters were selected as; having a place in international design indexes and being the first or the most important example of the subject.In the last chapter, under the title of ?Graphic Resonance?; in which situations, the power of type should be increased. The power of message, which became after the union of type and image were researched. Type and image were researched to find how should they be together to improve the power of communication and message.