Türk kültüründe eskatoloji mitlerine dair bir inceleme
The insventment about eschatology mythes history at turkish culture
  1. Tez No: 229378
  2. Yazar: MENDERES ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Eskatoloji ya da eskatolojik mitoslar; evrenin ve özelde de dünyanın sonunda meydana gelecek olan olayları ( depremler, tufan, kıyamet alametleri, küresel ısınma, Mesih?) belirtir. İnsanlar tarih boyunca sadece insanların ve dünyanın nasıl yaratıldığıyla ilgilenmemiş, aynı zamanda bu dünyanın ve insanların sonunda ne olacağıyla da ilgilenmişlerdir. Eskatologya mitlerinin özünde, bu dünyanın arınması için bir özlem vardır. Bu dünya son bulmalıdır çünkü fonksiyonu son bulmuştur ve Tanrı tarafından yeni sonsuz bir hayat başlatılmalıdır. Bu hayatta hiç kötülük ve yozlaşma olmayacak, sadece iyiler ödüllendirilecektir. Fena insanlar Tanrı tarafından kısman ya da ebediyen cezalandırılacaklardır; çünkü Tanrı'nın emirlerine riayet etmemişlerdir. Bu çalışmada Türk inanç sistemindeki eskatolojik inanışlar üzerinde duracağız
Özet (Çeviri)
Eskatology or eschatologic mythes specify events that will be in the end of the world and cosmos (earthquakes, tornados, judgment auguries, global warm, Messiah?). People wasn?t interested only how people and world were created during the history, they were also interested what will be in the end of the world and people, on the same time. There is an aspiration for purifiying to the world, core of the Eschatologia mythes. The world must cease to exist because it?s function finished and a new endless life must be started by God. There isn?t any harming and degenerating in this life, only good people is going to be reward. Harmful people will be punished partly or forever because they break to God?s orders. İn this study, I will accentuate to eschatologic beliefs in Turkish belief systems.