Dış ticarette bir ödeme aracı olarak akreditif ve uluslararası muhasebe standartları çerçevesinde muhasebeleştirilmesi
The letter of credit that is a payment tool at the international trade and accounted in the frame of international accounting standarts
  1. Tez No: 229377
  2. Yazar: ZAFER AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Tezin konusunu dış ticarette bir ödeme aracı olarak akreditif ve uluslararası muhasebe standartları çerçevesinde muhasebeleştirilmesi teşkil etmektedir.Dış ticaret, bağımsız ülkeler arasında gerçekleştirilen ithalat ve ihracat hareketlerinin tümüdür. Dış ticarette tarafların benimsemiş olduğu çeşitli ödeme yöntemleri mevcuttur. Ancak ödeme yöntemlerinin içinde bankanın ödeme taahhüdü içermesi nedeniyle her iki tarafın risklerini en alt seviyeye indiren akreditif, diğer yöntemlere kıyasla daha fazla tercih edilmektedir.Akreditif, ihraç edilen malların bedellerinin ödenmesi konusunda belirli şartların yerine getirilmesinden sonra ödemenin yapılacağına ilişkin bir çeşit teminattır. Akreditif işleminde, akreditifin türüne ve özelliğine göre belgeler kullanılır. Bu belgelerin sistemli şekilde kaydedilmesi gerekir. Akreditif kayıt sürecinin tekdüzen hesap planına, muhasebenin temel ilke ve kavramlarına ve uluslararası muhasebe standartlarına uygun yapılması gerekir.Çalışmamızın birinci bölümünde dış ticarette bir ödeme aracı olarak akreditif incelenmiş, ikinci bölümünde uluslararası muhasebe standartları ele alınmıştır. Son bölümde ise uluslararası muhasebe standartları çerçevesinde akreditifli ödeme işlemlerinin muhasebeleştirilmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared as graduate thesis for Kocaeli University Social Sciences Institute. The subject of this thesis is based on the letter of credit that is a payment tool at the international trade and accounted in the frame of international accounting standarts.International trade is all of export and imports actions that is actualized among independent countries. At international trade is existent a various payment forms are arrogated by sides. But the letter of credit is preferred more than the other payment forms because a bank include a payment sign that is reduced risks both of sides bottom level in payment forms.The letter of credit is a kind of time deposit is done payment after determined conditions are carried out about payment of exportation goods values. In the letter of credit process is used documents as to sort and feature of the letter of credit. These documents are recorded systematically. The letter of credit of record process is been required convenient to international accounting standarts, and basic principle and consepts of accounting, and the uniform chart of accountsAt the first episode of this thesis the letter of credit that is a payment tool at the international trade was analyzed and at the second episode international accounting standarts was handled. At the last episode in the frame of international accounting standarts, accounted of the letter of credit procedures was examined.