Deneysel serebral vazospazmda, 6-hidroksidopaminin baziler arter ultrastrüktürel değişikliklerine etkisi (rat modeli)
The Effect of 6-hydroxydopamine on the ultrastructural changes of rat basiler artery in the experimental cerebral vasospasm (Rat model)
- Tez No: 22939
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
57 özut Bu çalışmada 190-260 mg ağırlığında her iki seksten Wistar-Albino cinsi ratlar kullanıldı. Çalışmanın başlangıcında ratlar 3 gruba ayrıldı. 10 rat SAK grubu, 10 rat 6-OHDA grubu ve 5 rat kontrol grubu olarak teşkil edildi. Deneklerin genel anestezi ile uyutulmasını takiben; SAK grubundakilere 0.1 mi taze otolog kan, 6-OHDA grubundakilere 0.05 mi (1.25 mg) 6-Hydroxydopamine hydrochloride ve kontrol grubundakilere 0.1 mi serum fizyolojik intrasisternal verildi. Ratlar kan, 6-OHDA ve serum fizyolojik enjeksiyonlarından 3 ve 7 gün sonra exanguination yöntemi ile öldürüldüler. Çıkarılan sıçan beyinleri %2'lik phosphate tamponlu glutaraldehyde solüs yonunda 12 saat bekletildi. Sonra ratlann baziler arterleri mikrodiseksiyonla çıkarılarak %1'lik osmium tetroxide içinde dehidrate ve tesbit edildiler. Daha sonra uygun şekilde bloklanıp kesitler alındı ve boyanarak ışık ve elektron mikroskobunda incelendiler. Yapılan ışık ve elektron mikroskobik incelemelerde, kontrol gruplarına göre 3 ve 7 günlük SAK gruplarında baziler arterin üç tabakasında ultrastrüktürel değişiklikler gözlenirken, 6-OHDA grubunda sadece adventitia tabakasında ultrastrüktürel değişikliklerin olduğu gözlenmiştir. Hu çalışma bize; SAK'yı takiben gelişen vazospazm palogenezinde 6-OHDA'ya bağlı denervasyon süpersensitivitesi ile birlikte diğer faktörlerin de önemli rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Tills EFFECT OF 6-HYDROXYDOPAMINli ON THE ULTRASTRUCTURAL CHANGES OF RAT BASILAR ARTERY IN THE EXPERIMENTAL CEREBRAL VASOSPASM. (RAT MODEL) In this study, the male and female wistar albino rats. 190-260 mg in weight were used. They were allocated into 3 groups: 10 rats for SAH, 10 rats for 6-OHDA and 5 rats for control groups. Following general anesthesia of the experimental rats, those in the SAH group were intracisternally given 0,1 mg fresh arterial otolog blood. Whereas the rats in 6-OHDA and control groups received 0.05 ml (125mg) 6-Hydroxydopamine hydrochloride and 0.1 ml saline solution respectively. The rats were killed by the exanguination method 3 to 7 days after the injection of fresh blood, 6-OHDA and saline solution. The isolated brains of these animals were left in a solution of :2% phosphate buffered glutaraldehyde for 12 hours. Then the basilar arteries of the rats were removed by the microdissection methods. They were dehydrated and fixed in a 1% osmium tetroxidc solution. After that, they were appropriately blocked, dissected, dyed and examined under a light and transmission electron microscope. At this examination as different from control groups ultrastructural changes were observed in the three layers of basilar arteries of the 3 to 7 days old SAH group individuals, but in those of the 6-OHDA group, the same changes were found only in the adventitia layer. This study clearly showed that denervation supersensitivity connected with 6-OHDA and developing as a result of SAH might play, a long with some other factor an important role in the pathogenesis of cerebral vasospasm.