Deneysel serebral iskemide hafif dereceli hipoterminin etkisi (Guinea pig modeli)
  1. Tez No: 22940
  2. Yazar: YUSUF TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
41 ÖZET Bu çalışmada 220-350 gr ağırlığında yetişkin her İki seksten 26 adet guinea pig kullanıldı. Çalışmanın başlangıcında denekler 3 gruba ayrıldı. 12 guinea pig deney grubu, 11 guinea pig kontrol grubu, 3 tanesi ise histopatolojik çalışmaya yardımcı olması amacıyla örnek grup olarak teşkil edildi. Deneklerin genel anestezi ile uyutulmasını takiben kontrol grubundakiler 8 dakika süre ile bilateral karotid arter kliplenmesine tabi tutuldular. Bu grupta çalışma normotermik şartlarda yapıldı. Deney grubundaki deneklere ise 8 dakikalık ön beyin iskemisi sonrasında rektal ısıları 34°C'nln altına düşmeyecek şekilde 2 saat süreyle hipotermi uygulaması yapıldı. Bu işlemlerden sonra her iki gruptaki denekler bir hafta süre ile yaşatıldılar. Bir hafta sonra ise ketamin anestezisi ve intrakardiak saline solüsyonu ve %10 tamponlu formalin enjeksiyonunu takiben dekapltlze edilerek öldürüldüler. Kesilen kafalar bir saat süre ile %10 tamponlu formalinde bırakıldı. 1 saat sonra beyinler çıkarılarak tekrar bir hafta süre İle % 10 tamponlu formalinde bekletildi. Bu süre sonrasında uygun şekilde bloklamp kesitler alındı ve boyanarak ışık mikroskobunda incelendiler. Yapılan İncelemede hipotermi uygulanan grupta normotermik gruba göre nöron hasarında önemli derecede azalma olduğu gözlendi. Bu çalışmamızda düşük dereceli hipoterminin serebral iskemide ortaya çıkan nöronal hasara karşı koruyucu etkisinin olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY In this study we researched the effect of hypothermia in experimental cerebral ischemia. 26 guinea pigs were used for this investigation. 12 of them were control group. 1 1 of them were study group and 3 of them were used for histopathological assessment. Following general anaesthesia, bilateral carotid artery clipping was applied to control group for 8 minutes. This procedure was performed under normothermic condition. In study group, hypothermia, by lovering body temperature to 34° C, was performed to the animals for a 2 hours period, after bilateral carotid artery clipping for 8 minutes. All of the animals in both group were alive for one week, subsequently. At the end of this period, the animals were sacrificed by intracardiac saline and 10% formaline injection following ketamin anaesthesia. The heads of the animals were dropped into 10% formaline solution for one hour. After an hour the brains were removed and dropped into 10% formaline again for one week.At the end of the period the brain were cut into slices and examined by light microscope. After light microscobic evaluation it was obviously seen that, neuronal damage was significantly more less in hypothermic group. In this study was presented that hypothermia had benefical effect on neuronal damage due to cerebral ischemia.