Tacikistan'da sivil toplum örgütlerinin teşekkülü ve gelişmi
The appearnce and development of non-governmental organizations in Tajikistan
- Tez No: 229405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sivil toplum örgütleri, demokrasinin ana unsurlarından olup kar amacı gütmeyenherhangi bir siyasi fikre hizmet etmeksizin devletten tamamen ya da büyük orandabagımsız olan, hukukun belirledigi sınırlar içerisinde toplumun refah seviyesininyükseltilmesi için çalısan ve kendi degerleri üzerinde kurulmus gönüllü yapılardır.Sivil toplum örgütleri oldukça genis bir faaliyet alanına sahiptirler. Sahip olduklarıesnek yapıları ile farklı durumlara uyum göstermekle birlikte sosyal alanda devletinuzanamadıgı ya da yeterli olamadıgı noktalarda toplumun ihtiyaçlarının karsılanmasındapratik çözümler üretebilmektedirler. Bir konu ya da sorun üzerinde yogunlasıp, ulusalve uluslar arası kamuoyunda onun savunuculugunu yaparak savundukları fikir lehindebir kamuoyu olusumunu saglayıp siyasi çevreleri etkileme gücüne sahiptirler. Kendiaralarında ve kamuoyu ile etkin iletisim ve dayanısma içerisinde yaptıkları faaliyetlerleulusal ve uluslar arası kalkınmada önemli rol oynarlar.Bu çalısmanın amacı Batı kaynaklı olması nedeniyle ülkeye daha sonradan yerlesensivil toplum olgusunun konumu ve sivil toplum örgütlerinin etkililigini Tacikistanaçısından ortaya koymaktır. Böylece bu tür örgütler vesilesiyle ülkenin toplumsalyapısı, hayat pratiklerinde, ekonomik durumunda ve egitim düzeyinde ne gibi ve neyönde degisikliklerinin meydana geldigi ortaya çıkacaktır.Anahtar SözcüklerTacikistan, Sivil Toplum, Sivil Toplum Örgütleri, Demokrasi, Uluslar arası SivilToplum Örgütleri
Özet (Çeviri)
Being one of the main elements of democracy Non-Govermental Organizations are nonprofitorganizations not affiliated to any political thoughts, in whole or mostlyindependent from goverment and generally pursue activities in enhancing the welfarelevel of the community.These value based organizations? activities are spreaded to a wide area. By the help oftheir flexible structures they can successfully fit the changing situations and withspecific objectives fulfil tasks that are oriented to bring about desirable change in agiven community which cannot be fulfilled by the government. By focusing on a certaintask they bring an issue to the attention of the relevant decision-makers, thus with anability of directing public opinion they can effect the decision-making process.Designing and implementing projects and providing an array of essential services in thefield of development makes them play an important role both as nationally and asinternationally.The purpose of this research is to reveal the position of civil society and theeffectiveness of nongovernmental organizations in Tajikistan. Thus the study aims toreveal the changes in social structure, everyday life practices, economic conditions andlevel of education of community, brought about through these organizations.Key WordsTajikistan, Civil Society, Non-Governmental Organizations, Democracy, InternationalNon-Governmental Organizations