Köpeklerde yeni bir inhalasyon anesteziği olan isoflurane ile halothanein karşılaştırılması
  1. Tez No: 22950
  2. Yazar: İBRAHİM CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada köpeklerde yeni bir inhalasyon anestezigi olan isoflurane ile halothane'ın klinik. hematolojik ve patolojik verilerinin bir karşılaştırması yapıldı. Köpekler halothane ve isoflurane grubu olmak üzere önce 2 gruba ve sonra her grup 5' eri i 3 altgruba ayrıldılar. Birinci altgruptaki köpeklere maske ile inhalasyon indüksiyonu ve 1.5 MAC'lık dozlarda {% 1.3 halothane. % 1.9 isoflurane) 2 saat süreyle anestezi sağlandı, ikinci altgrupdaki lere pen- tothal indüksiyonu ve yine 1.5 MAC'lık dozlarda 2 saat süreyle anestezi sağlandı, üçüncü alt grupdakilere pentothal ile indüksiyon ve 2 MAC'lık dozlarda(%l.7 halothane, %2.5 isoflu rane) 1 hafta içerisinde 3 kez. günde 2 saat süreyle anestezi uygulandı. Oksijen % 100 veya nitröz oksitle %50-%50 oranlarında kullanıldı. Anestezi yarıkapalı metodla ve spontan solunumla devam ettirildi. Her iki gruptaki köpekler indüksiyona kısa süreler için de girdiler. îki anestezik arasında indüksiyona girme hızı açısından önemli bir fark bulunmadı fP>0. 05). Solunum sisteminin isoflurane ile daha fazla deprese oduğu tesbit edildi.Solunum sayısındaki azalma isoflurane grubunda daha fazlaydı (P0.05). kalp atım sayısının ise arttığı gözlemlendi (P0.05). Anestezi sonrasındaki günlerde bazı makalelerde bildirilen ve hayvanların ölümüyle sonuçlanan akut hepatitis ve ka raciğerde total nekroz olaylarına her iki gruptaki köpeklerde de rastlanılmadı. Sonuç olarak isoflurane ' in. kardiyovasküler sistem ve karaciğer üzerine toksik etkisinin halothane' a göre daha az olduğu, buna karsın solunum üzerine depressif etkisinin bulunduğu tesbit edildi. Karaciğere ve kalp üzerine toksik etkisinin daha az olduğu ve özellikle genel durumu bozuk kalp ve karaciğer rahatsızlığı bulunan hayvanlarda kullanılmasının tavsiye edilebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
75 7. SUMMARY In this study comparison of clinical, hematological and pathological findings of a new inhalation anesthetic isoflu- rane and halothane in dogs were made. The dogs in the experiment, at first were divided into two groups denoted as halothane and isoflurane group and then each group was subdivided into 3 subgroups each composed of 5 animals. In the dogs in subgroup l.with a mask inhalation in duction and doses of 1.5 MAC (minimal alveoler concentration) (%i.3 halothane. %1. 9 isofurane) 2 hours long anesthesia were obtained. An anesthesia lasting 2 hours was achieved in the dogs of subgroup 2 with a pentothal induction and 1.5 MAC do ses. To the dogs in subgroup 3 three times within a week, an anesthesia of pentothal induction and doses of 2 MAC (halot hane %\.1. and isoflurane %2.5) taking 2 hour3 in a day were applied. Oxygen was used either pure or with nitrous oxide in a proportion of %50 to %5Q. Continuation of the anesthesia was provided by semiclosed method and spontaneous respirati on. The dogs in both groups entered the induction stage wit hin a very short period. A no significant difference (P>0.05) in regard to induction providing rate, between the two anes thetics was observed. Much depression in the respiratory sys tem was observed with isoflurane. A decrease in the respira tion rate was more in the in the isoflurane group (P0.05) much more and hearth rate increases (P0.051. Acute hepatitis and total liver necrosis cases were re ported in some papers. which resulted with death in the suc ceeding days of anesthesia did not occur in none of the dogs of both groups. As a result it was deduced that, isoflurane is less toxic on the cardiovascular system and onthe liver than ha-77 lothane is yet it has depressive effect on the respiration. Finally, it was concluded that since it has less toxic on the liver and on the hearth isoflurane should be recommended es- pecialy in poor conditioned animals with hearth disease and liver disturbance.