Endometriyum kanserinde preoperatif yüksek serum CA-125 değerlerinin prognostik önemi
- Tez No: 229587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLKILIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AmaçKadın genital kanserlerinden serviks kanseri ile beraber en sık görülen kansertipini oluşturan endometriyum kanseri olgularında preoperatif yükselmiş CA-125düzeylerinin klinik ve patolojik kötü prognostik faktörlerle ilişkisi araştırıldı.Yöntem ve GereçOcak 2002 ve Aralık 2007 tarihleri arasında, Bakırköy Kadın Doğum ve ÇocukHastalıkları Eğitim Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniği'nde, endometrium kanseritanısıyla opere olan 80 hastada preoperatif CA-125 düzeyi ile klinikopatolojikparametreler arasındaki ilişki değerlendirildi. Tüm olguların, yaş ortalaması, menopozdurumu, vücut kitle indexi, transvaginal USG' de endometrial kalınlık (? 10 mm veya >10mm), preoperatif CA-125 düzeyleri, tümör tipleri, histolojik gradeleri, cerrahi-klinikevreleri, batın sıvısı pozitifliği, lenfovasküler invazyon varlığı, myometriyum invazyonve derecesi, omentum metastazı, tümör çapı ve grade değerlendirildi CA-125 kesmedeğeri olarak 20 ve 35 IU/ ml değerleri karşılaştırıldı.BulgularEndometriyum kanserli hastalarda preoperatif yapılan CA 125 ölçümü 20 ve 35kesme değerlerin her ikisi içinde; omentum tutulumu, yarıdan fazla myometriyalinvazyon, batın yıkama sıvısı pozitifliği ve 2 cm. üzeri tümörü belirlemede istatistikiolarak anlamlı olsa da lenfovasküler invazyon ve lenf düğümü pozitifliğini belirlemedeanlamlı olarak bulunmamıştır. Yine pre ve postmenopozal durum ve diğer klinikparametreler karşılaştırıldığında CA 125 ölçümleri arasında istatistiki anlamlılık ortayakonamamıştır.SonuçEndometriyum kanserli hastalarda preoperatif serum CA-125 değerleri ,(20 ve35 her iki kesme değer için de) lenf düğümü pozitifliğini belirleme dışında diğer kötüprognostik faktörleri ortaya koymada önemli bir test aracı gibi gözükmektedir. Ancaktek başına bağımsız prognostik faktör olarak kullanılması uygun görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
ObjectiveEndometrium cancer is the most prevalent female genital cancer after cervixcancer. In this study, the relationship of preoperative high CA-125 levels with clinic andpathologic prognostic factors is investigated on endometrium cancer cases.Material and methodsThe relationship between preoperative CA-125 levels and clinicopathologicparameters was investigated on 80 patients diagnosed with endometrium cancer andoperated between January2002-December 2007 in Gynecological Oncology Clinic ofBakirkoy Obstetrics-Gynecology and Children Research and Training Hospital.Average age, menopausal status, body mass index, endometrial thickness intransvaginal USG (?10 mm or >10 mm), preoperative CA-125 levels, tumor types,histologic grades,surgical-clinical stage, positive peritoneal fluid cytology, presence oflymphovascular invasion, myometrium invasion and its degree, omentum metastasis,and tumor diameter and grade were evaluated. For CA-125, two cut of points wereevaluated: 20 IU/mL and 35 IU/mL.ResultsBoth cut of points of CA-125 results (20 and 35 IU/mL ) of endometrium cancerpatients were significantly associated with omentum metastasis, invasion to more thanhalf of the myometrium, positive peritoneal fluid cytology and tumor size larger than 2cm. However, there were no statistically significant association between CA-125 results(for both cut of points) and lymphovascular invasion and positive lymph nodes. Inaddition, pre- and post-menopausal status and other clinical parameters did not have asignificant association with CA-125 levels.ConclutionFor patients with endometrium cancer, preoperative CA-125 measurement (bothkesme değeri points of 20 and 35) can be utilized as an important factor determiningbad prognostic factors, except for positive lymph nodes. However, it is not suitable tobe used as a sole prognostic factor.