Malign plevral sıvılarda sitogenetik çalışmanın değeri
  1. Tez No: 22964
  2. Yazar: İSMAİL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
29 ÖZET Standart sitolojik incelemenin malignitelerde düşük bir oranda tanı yüzdesi sağlaması, yanlış negatif sonucun yüksek olması plevral sıvıların tanısında ilave tanısal yöntemler aranmasına yol açmıştır. Bu çalışmada malign plevra sıvılarında kromozom analizinin tanı değerini araştırdık. Plevral sivili 34 olgu incelendi. Torasentezi takiben kromozom analizi için direkt ve kültür yöntemiyle preparasyon yapıldı. Preparatlar tripsin ile bantlandı. Otuzdört vakanın 11 'i benign, 21 'i malign kaynaklı plevreziydi. iki vakada tanı konamadı. Tüm benign sıvıların kromozom analizi normaldi veya üreme olmadı. Yani benign sıvılarda kromozom analizi sonuçları tanıyla uyumluydu. Malignitelerde sitoloji % 52, histopatoioji % 42, bu incelemelere kromozom analizi eklendiğinde tanı oranı % 71 'e dek yükseldi. Metastatik vakalarda kromozom analizi fazla değerli bulunmadı. Lenfomalarda sonuç daha iyiydi. Akciğer adenokanserli vakalarda kromozom analizi sitolojiyle uyumluyken, yassı epitel hücreli kanserinde kromozom analizi negatifti. Bu negatif sonuçlar sıvının paramalign olmasıyla açıklanabileceği gibi, teknik nedenlerle de olabilir. Kromozom analizi sitolojiyle kombine edildiğinde değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY Because the standart cytologic examination of the pleural fluid has a low diagnostic yield and the false negative results are quite common, the additional diagnostic procedures need to be seeked. We have investigated the value of chromosomal analysis of malign pleural effussions in this study. We examined 34 cases with pleural effussions in this study. Following thoracentesis we performed chromosomal analysis by direct and culture methods. We banded by using tryp sin. Pleural effussion of 1 1 patients were benign and the remaining were malign. We were not able to diagnosed in 2 cases. Either the chromosomal analysis of the effussions were nor mal or no cultivated. The results of chromosomal analysis were consistent with the diagnosis in benign ef fussions. In general diagnostic rate of the cytology is 52 % and histopathologic examination 42 % in malign effussions, if we do chromosomal anaysis, the diagnostic rate reaches 71 %. The chromosomal analysis was not very effective in the diagnosis of metastatic cases. Results were better in lymphomas. While chromosomal analysis in lung adenocancer were con sistent with cytology, in squamous cell carcinoma was not. These negative results might be paramalignant effussions and also technical reasons to part in these results. When chromosomal analysis combine with cytology, it gives more detailed results.