Samsun ilinde aile hekimlerinin şizofreni hastalarına karşı tutumları ve hekimlik uygulamaları
The attitudes toward schizophrenia patients and professional practices of family doctors in the province of samsun.
  1. Tez No: 229805
  2. Yazar: SERVET AKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ PEKŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Public Health, Psychiatry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma ile Samsun ilinde birinci basamak sağlık hizmeti veren aile hekimlerinin, şizofreni hastalığı konusundaki tutumlarını ve hekimlik uygulamalarını saptamak amaçlanmıştır.Tanımlayıcı tipteki bu çalışmaya, Nisan 2008 tarihinde Samsun ilinde aile hekimi olarak görev yapan 342 hekimden 327'si (%95,9) katılmıştır. Hekimlere, psikiyatristlerin katkı ve önerileri doğrultusunda hazırlanan iki farklı şizofreni vakasından birinin sunulduğu anket formu uygulanmıştır. Vakaların ilki klinik görünüm olarak hafif bir şizofreni vakasını, ikincisi ağır bir şizofreni vakasını tanımlamaktadır. Oluşturulan anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm katılımcıların bazı demografik ve mesleki bilgilerini sorgulamaya yöneliktir. İkinci bölüm katılımcıların ruhsal hastalığı olanlara yönelik tutumlarını ve hekimlik pratiklerini öğrenmeye yöneliktir ve 61 ifade ve sorudan oluşmaktadır.Araştırmaya katılan hekimlerin %64,8'i erkek, %35,2'si kadındır. Hekimlerin %97,3'ü kardeşlerinin bu kişilerle evlenmesinden, %94,5'i bu kişilerin çocuklarının kreş öğretmeni olmasından rahatsızlık duyacaklarını, %78,9'u bu kişilere evlerini kiraya vermeyeceğini, %74,6'sı bu kişiler berber olsa bu kişilere saçlarını kestirmeyeceğini belirtmektedir. Hekimlerin %74,1'i bu kişilerin ?ne zaman ne yapacağı belli olmayan kişiler? olduğunu düşünmektedir ve hekimlerin %47,7'si bu kişilerle herhangi bir ortamda baş başa kalmak istememektedir. Aile hekimleri şizofreni hastalığının etyolojisinde en sık biyolojik nedenleri (%91,7) sorumlu tutmuş ve tedavi için en çok ilaç kullanma (%96,7) seçeneğini önermiştir. Aile hekimlerinin, %73,7'si şizofreni hastasını muayene ettiğinde tanı koyabileceğini, %13,4'ü ise şizofreniyi tedavi edebileceğini düşünmektedir. Şizofreni vakalarının birinci basamak sağlık kuruluşlarında tedavi edilebileceğine inananlar, aile hekimlerinin ancak %10,7'dir.Aile hekimleri, toplumda yaygın olarak var olan şizofreni hastalarına karşı sosyal mesafe isteği ve sosyal izolasyon taleplerini, toplumla birlikte paylaşmaktadır. Aile hekimlerinin, şizofreni etyolojisi ve tedavisi konusundaki görüşleri bilimsel temellidir ancak aile hekimleri şizofreni hastalarını takip ve tedavi etmek konusunda istekli değillerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the attitudes towards schizophrenia of family physicians' providing primary health care in the Turkish province of Samsun.In this descriptive study, three hundred-twenty seven (95.9%) of the 342 physicians serving as family doctors in the province of Samsun participated in the study in April 2008. Physicians were administered a questionnaire, prepared in the light of psychiatrists' participation and advice, containing one of two schizophrenia cases. The first was a clinically mild-appearance case of schizophrenia, while the second was a serious case. The questionnaire consisted of two parts. The first section was intended to elicit various demographic and professional data from the participants. The second part consisted of 61 questions and was intended to elicit information about the participants' attitudes towards mental illness and their medical activities.Of the physicians participating in the study, 64.8% were male and 35.2% female; 97.3% stated they would be uneasy if a sibling were to marry such people, and 94.5% that they would be uneasy if such people were to be their children's kindergarten teachers, 78.9% stated they would be unwilling to rent property to them and 74.6% said they would not allow such people to cut their hair. A further 74.1% of physicians thought that such patients are completely unstable, and 47.7% of physicians would be unwilling to be left alone with them under any circumstances. A majority (91.7%) of physicians considers biological causes to be the most frequent factors in the etiology of schizophrenia, and 96.7% recommended drugs to treat the disease. In addition, 73.7% of family doctors considered that they could diagnose schizophrenia at examination; with 13.4% thinking they could treat it. Only 10.7% of family doctors thought that cases of schizophrenia could be treated in primary health care institutions, however.Family physicians share society's widespread desire for schizophrenia patients to be socially isolated and kept at a distance. There is a scientific basis to family physicians' views regarding the etiology and treatment of schizophrenia, but family doctors are reluctant to follow up and treat schizophrenia patients.