Samsun ili eczanelerinde bulunan sfigmomanometrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of sphygmomanometers in pharmacies situated in samsun city
  1. Tez No: 229806
  2. Yazar: DİLEK ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ VE AMAÇKan basıncı ölçümü; sağlık ile ilişkili olan ve olmayan kişilerce yaygın olarak yapılır ve hipertansif hastalarda tedaviye uyumun artırılması ve hedef kan basıncına erişilmesinde önemlidir. Gerçek kan basıncının saptanmasında klinik pratikte kullanılan sfigmomanometrelerin büyük değeri vardır. Bu çalışmanın amaçları; eczanelerde ölçüm yapılan kan basıncı aletlerinin doğruluğunu incelemek ve aletlerin doğruluk kontrolünün önemi konusuna dikkat çekmektir.YÖNTEMEczanelerde kullanılan sfigmomanometrelerin doğruluklarını araştırmak amacıyla Nisan-Temmuz 2007 tarihlerinde Samsun ili merkezde yer alan 125 eczanedeki 135 sfigmomanometre incelendi. 118 aneroid, 1 cıvalı ve 16 otomatik sfigmomanometre değerlendirildi. Ayrıca anket uygulandı.SONUÇLAR135 sfigmomanometreden 42'sinin (% 31) hatalı ölçüm yaptığı saptandı. 118 aneroid aletin 34'ü (% 29) ve 16 otomatik aletin 8'i (% 50) yanlış ölçüm yapıyordu.YORUMKan basıncının hatalı aletlerle ölçümü önemli bir sağlık sorunudur. Sfigmomanometrelerin doğruluklarını inceleyen çoğu çalışma hastane ya da kliniklerde gerçekleştirilmiştir; eczanelerdeki sfigmomanometreleri inceleyen çalışmalar nadirdir. Eczanelerde de hatalı aletler kan basıncı ölçümünde kullanılabilmektedir ve alet-ilişkili hatalar hasta ve eczanelerin farkındalığı ve eğitimi ile azaltılabilir. Klinisyenler ve sağlık hizmeti sağlayan kişiler; eczanelere kullandıkları sfigmomanometrelerin doğruluklarını düzenli olarak kontrol ettirmelerini tavsiye etmelidir.ANAHTAR KELİMELERAneroid, otomatik, kan basıncı aletleri, doğruluk, eczane, kan basıncı ölçümü
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND PURPOSEBlood pressure measurement is commonly done by the people who have medical training or not and important for increasing adherence to treatment and reaching the goal of target blood pressure in hypertensive patients. For establishing true blood pressure; sphygmomanometers used in clinical practise have great value. The aims of this study are to examine the accuracy of sphygmomanometers in pharmacies and to pay attention to the importance of accuracy of devices.METHODSTo investigate the accuracy of sphygmomanometers used in pharmacies, 135 sphgmomanometers in 125 pharmacies located in the center of Samsun city were examined. 118 aneroid, 1 mercury and 16 automatic sphygmomanometers were evaluated. Also, questionnaire was performed.RESULTSForty-two (% 31) devices of 135 sphygmomanometers were inaccurate. Thirty-four devices (% 29) of 118 aneroid and eight devices (% 50) of 16 automatic sphygmomanometers were measuring incorrectly.CONCLUSIONMeasuring blood pressure by inaccurate devices is an important public health problem. Most studies evaluating the accuracy of sphygmomanometers have conducted in hospital or clinical settings; studies investigating pharmacy sphygmomanometers are rare. Inaccurate devices can also be used in blood pressure measurement in pharmacies and device-related errors can be decreased by awareness and training of the patients and pharmacy owners. Physicians and healthcare providers should advise the pharmacies to check the accuracy of their sphygmomanometers regularly.KEYWORDSAneroid, automated, blood pressure devices, accuracy, pharmacy, blood pressure measurement