Astımlı çocukların atak sırasında kalp fonksiyonlarının ve pulmoner arter basıncının değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac function and pulmonary arterial pressure in children with acute asthma exacerbation
- Tez No: 229853
- Danışmanlar: PROF.DR. FADIL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hava yollarının inflamatuar bir hastalıgı olan astım çocukluk çagının en sık kronik hastalıgıdır. nflamasyona baglı olarak hava yollarının tıkanıklıgı hırıltılı solunum, öksürük ve nefes darlıgına neden olur. Pulmoner arter basıncında artısa neden olan kronik akciger hastalıgı aynı zaman da kalbin sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını da etkiler. Astım gibi akcigerlerde havalanma artısına ve yüksek hava yolu direncine neden olan durumlar kardiyak performansta önemli degisikliklere neden olur. Soluk alma sırasında artmıs intratorasik negatif basınç ve soluk verme sırasındaki artmıs intratorasik pozitif basınç, ani ve derin basınç farkları meydana getirerek, kalbin normal siklusu sırasındaki olagan sag ve sol ventrikül ön-yük ve ard-yükteki degisikliklerinde abartılı yanıtların alınmasına neden olur. Bu çalısmanın amacı; çocuklarda astım atagı sırasında sag ve sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları ile pulmoner arter basıncının degerlendirilmesidir. Yasları 6?13 arasında, 13 hafif, 11 orta siddetli astım atagı olan 24 astımlı çocuk bu çalısmaya dahil edildi. Yasları, cinsiyetleri, beden kitle endeksleri hastalarla benzerlik gösteren 20 saglıklı olgu kontrol grubunu olusturdu. Hastaların hepsine astım atagı sırasında ve tedaviden en az iki hafta sonra kardiyak fonksiyonları degerlendirmek amacı ile PW Doppler ekokardiyografi uygulanarak saglıklı olgular ile karsılastırıldı.
Özet (Çeviri)
illness of childhood. The obstruction of the airway due to inflammation causes wheezing, coughing, and shortness of breath. As chronic lung disease contributes to increase in pulmonary arterial pressures, the systolic and diastolic functions of the hearth are also affected. Conditions causing hyperinflation of the lungs and high airway resistance such as asthma attack can lead to substantial changes in cardiac performance. Increased negative pressure during inspiration and positive pressure during active expiration lead to large swings in intrathoracic pressure and exaggeration of the normal cyclic changes in right and left ventricular preload and afterload. The aim of the study was to evaluate the right and left ventricular systolic, diastolic functions and the pulmonary arterial pressure during the asthma exacerbation in children. Twenty-four children with asthma, including thirteen with mild acute attack, eleven with moderate asthma attack, aged 6-13 years were enrolled in this study. Twenty healthy subjects matched by age, gender and body mass index made up a control group. Pulsed wave (PW) Doppler echocardiography was applied to every patient during the asthma attack and at least two weeks after the treatment to determine the cardiac functions changes compared to healthy subjects.