Sporda imaj belirleyici faktörler ve branşlara ilişkin algılama düzeyleri:Eskişehir ili örneği
The image determining factors in sports and perception levels of branches: Example province' s of Eskişehir
  1. Tez No: 229852
  2. Yazar: ENGİN AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışması, sporda imaj belirleyici faktörlerin ve spor branşlarına ilişkin algılama düzeylerinin ortaya çıkartılması amacıyla yapılmıştır.Çalışmanın evrenini Eskişehir il merkezinde yaşayan 18 yaş üstü insanlar, örneklemini ise Eskişehir il merkezinde yaşayan 18 yaş üstü 1009 kişi oluşturmuştur.Sporda imajı belirleyen faktörlerin ve branşların algılanma düzeylerinin belirlenmesi için altı bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Anket formunda sporda imajı belirleyecek 34 ifade yer almıştır. Spor branşlarından 3'ü bireysel, 3'ü takım olmak üzere 6 branşa yer verilmiştir. Spor branşlarının algılanma düzeyleri 16 algılama boyutuyla ölçülmüştür.Elde edilen verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS 12.0 paket programında yapılmıştır. Analiz ve çözümlemelerde; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma analizi, Faktör Analizi, Regresyon Analizi, ANOVA ve t testi yapılmıştır.Araştırmanın sonucuna göre, sporda imajı ortaya koyan altı faktör ortaya çıkmıştır. Bunların arasında en önemlilerinin ?malzeme - tesis ? atmosfer? ve ?yaygınlık - eğlence? faktörleri olduğu belirlenmiştir. Spor imajı faktörlerinin spor branşına bağlılık, spora yönlendirme, spor tüketimi ve tavsiye üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Bu faktörlerin her biri için sportif deneyim, medyayı takip etme ve demografik özellikler bakımından farklılaşma durumları belirlenmiştir. Algılama boyutlarının altı branşta da, istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Her branşa ait algılama düzeyi belirlenmiştir. Her bir branşa ait algılama boyutlarının, sportif deneyim, medyayı takip etme ve demografik özellikler bakımından farklılaşma durumları tespit edilmiştir. Araştırma, spor imajı ve spor branşlarının algılanma düzeyleri konusunda az olan literatüre; bunun yanında sponsorlara, spor kulüplerine, federasyonlara, reklam şirketlerine sağlayacağı katkı bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper, aims to show the levels of image determining factors and sports branches' perception levels.The search is on people above 18 living in center Eskisehir and samples are given about 1009 people in Eskişehir.İn order to determine the factors which determine image and the branches' perception level, a questionnaire (which has 6 parts) is applied. in the questionnaire form, there are 34 expressions determining image on spor. There are 6 branches of sport activities (3 of them individual and others group). The perception level of sport branches are 16.The datums are analized with SPSS 12.0 package programme. İn the analysises frequency, percentage, average, standart deviation, factor anaysis, recreation analysis, ANOVA and t tests are done.According to the results of the search, there are 6 factors determining image on sport. The most important ones are ?equipment-formation-atmosphere? and ?expansive-distraction?. The sports image factors affect dependency on sports, direction to sports, sport consumption and advice. For each of these factors there are differences on sports experiences, being avare of media and demographic features. The perception levels change in all 6 branches. The levels of perception are determined. That the levels of perception change due to sport experience, following media and demographic features is seen. The search is important in its contribution to sports literature and sponsors, sport clubs, federations and advertisment factories.