Nöropatik ağrılı hemodiyaliz hastalarında nöropatik ağrı, yaşam kalitesi, depresyon, uyku kalitesi ve kaşıntı üzerine gabapentin ve pregabalin tedavisinin etkilerinin karşılaştırılması
The affects of pregabalin and gabapentin treatment for neuropathic pain,pruritus, life quality, depression and sleep at the patients on hemodialysis with neuropathic pain.
- Tez No: 229885
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Hemodiyaliz hastalarında gabapentin ve pregabalinin nöropatik ağrı, yaşam kalitesi, depresyon, kaşıntı ve uyku kalitesi üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladıkMateryal ve Metod: Çalışmaya Konya il merkezinde bulunan, KBY tanısı almış nöropatik ağrısı olan 40 hasta alındı. Hastalara SFMPQ, SF-36, BDÖ, PUKİ ve kaşıntı değerlendirme formları uygulandı. Hastalar rastgele yöntemle iki gruba randomize edildi. Bir gruba 6 hafta süreyle her hemodiyaliz seansı sonrası 100- 300 mg gabapentin tedavisi ve diğer gruba 6 hafta süreyle 25-75 mg/gün pregabalin tedavisi verildi. Gabapentin ve pregabalinle 6 haftalık tedavi sonrası başlangıçta uygulanan formlar tekrar edilerek değerlendirildi. Bir aylık ilaçsız dönem sonrası çapraz karşılaştırma yapılarak gabapentin alan gruba pregabalin, pregabalin alan gruba gabapentin verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to compare the effects of gabapentin and pregabalin on neuropathic pain, quality of life, depression, sleep quality and pruritus in hemodialysis patients.Materials and Method: 40 patients who reside in Konya city center were included in the study. SFMPQ, SF-36, BDO, PUKI and pruritus evaluation forms were randomized to two groups with randomly. We administered 100-300 mg gabapentin to one group after each HD session and 25-75 mg/gün pregabalin to the other group for 6 weeks. After 6 week treatment with gabapentin and pregabalin, the aforementioned forms reapplicated once again. After 1 month without any drug treatment, groups were crossed over; the original gabapentin group were given pregabalin and vice versa. Just before second, 6 week treatment course, we applied SFMPQ, SF-36, BDO, PUKI and VAS scale for pruritus to both groups again.Results: Gabapentin and pregabalin lead to statistically significant improvements (for each, p value