Akut miyokard infarktüsünün bi-atriyal fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of acute myocardial infarction on bi-atrial functions
- Tez No: 229884
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN TELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç Akut miyokard infarktüsü (Mİ), iskemiye bağlı ilerleyici miyokardiyal hasarının yol açtığı ventriküler disfonksiyon ile birliktedir. Ventriküler kompliyanstaki azalma, sol atriyal basıncı arttırarak atriyal miyokardiyal gerilmeye ve dilatasyona neden olur. Atriyal gerilim ve sol ventrikül basınç artışı kardiyak peptid sekresyonunun primer uyaranıdır. Atriyumlardan salınan başlıca peptid olan ANP ve sol atriyal hacim artışı, Mİ sonrası sağkalımın güçlü prediktörleridir. Bu çalışmanın amacı, akut Mİ geçiren hastalarda, atriyal fonksiyonların ekokardiyografik ve biyokimyasal yöntemler kullanılarak incelenmesi ve koroner lezyon ile ilişkisinin araştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem Çalışmaya, akut ST yükselmeli Mİ geçiren 110 hasta dahil edildi. Müracaatın ilk 12 saatinde, antekübital venden alınan kan numunelerinden ELISA yöntemi kullanılarak plazma NT-proANP düzeyleri ölçüldü. Transtorasik ekokardiyografi kullanılarak sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları değerlendirildi, atriyal alan ve volüm ölçümleri yapıldı. Koroner anjiografi yapılan hastaların filmleri incelenerek Gensini ve damar skorları hesaplandı. NT-proANP seviyeleri ile ekokardiyografik ve anjiografik değişkenlerin ilişkisini değerlendirmek için korelasyon analizi yapıldı. Değerler ortalama ± standart sapma olarak ifade edildi. Tüm testler için iki taraflı p değerinin
Özet (Çeviri)
Aim Acute myocardial infarction (AMI) is releated with ventricular dysfunction due to ischemia induced progressive myocardial damage. The decrease in ventricular compliance causes left atrial dilatation and stretching the atrial myocardium by increasing left atrial pressure. Left atrial stretch and left ventricular pressure overload are the main stimuli for secretion of cardiac peptides. Atrial natriuretic peptide (ANP) is the major cardiac peptide secreted from the atria. ANP and increased left atrial volume are powerful predictors of mortality after AMI. The aim of this study is to evaluate atrial functions of the patients early after AMI with echocardiographic and biochemical techniques and assess probable interaction between coronary lesions and atrial functions.Materials and Methods 110 patients with acute ST elevation myocardial infarction have included the study. During the 12 hours after admission, plasma NT-proANP levels of the patients were analysed from the venous blood samples. Left ventricular systolic and diastolic functions were evaluated using transtoracic echocardiography. Atrial area and volumes were also measured. Gensini and vessel scores of the patients that undergone coronary angiography were calculated. To assess the relationship between plasma NT-proANP levels and the echocardiographic and angiographic parameters, correlation analysis was performed. All continuous variables were expressed as mean ± standard deviation and categorical variables as number and percentage. A p value