Maksiller retrognatinin yüz maskesi ve hızlı çene genişletilmesi ile ortopedik tedavisi
Orthopedic treatment of maxillary retrognathie with face mask and rapid palatal expansion
- Tez No: 229994
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KÜÇÜKKELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada maksiller genişletme desteği kullanılarak gerçekleştirilen yüz maskesi uygulamasının etkinliğinin sınanması, ayrıca tedavi ile elde edilen sonuçların hastaların başlangıç filmleri üzerinde bilgisayar programı ile gerçekleştirilen büyüme tahmini ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırma, Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden seçilen ve RPE destekli yüz maskesi uygulaması ile tedavi edilmiş (12 kız, 11 erkek) birey üzerinde yürütülmüştür. Bu bireylerin kronolojik yaş ortalamaları 11y5ay+1y11aydır. Bireylerin seçiminde şu kriterlere dikkat edilmiştir:1. Tedavi öncesinde maksiller retrognatinin varlığı,2. Büyüme gelişimin devam ettiği bireylerin olması,3. Yüz maskesi uygulamasından önce RPE'nin yapılmış olması,4. Günde ortalama 14-16 saat yüz maskesi kullanmış olmaları.Öncelikle tedavi öncesi ve sonrası alınan sefalometrik filmler çizilmiş, uygulamanın etkinliği değerlendirilmiştir. Aynı zamanda hastaların başlangıç röntgenleri üzerinde Onyx Ceph Yazılım bilgisayar programı ile büyüme tahminleri yapılmış, bu sonuçlar tedavi sonuçları ile karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak maksillanın öne doğru yer değiştirerek posteriorunun sarktığı, buna bağlı olarak mandibulanın geriye ve aşağıya doğru rotasyon yaparak Sınıf III'ün ve profilin düzelmesinde yardımcı rol oynadığı görülmüştür.Büyüme-gelişimin etkilerine baktığımızda, üst çenedeki öne büyümenin Sınıf III ilişkiyi düzeltebilecek nitelikte olmadığı, ayrıca üst çene posteriorunda sarkma meydana gelmediğinden alt çenede saat yönünde bir rotasyon oluşmadığı; alt çenenin büyüme yönünün vertikale değiştirilememesinden dolayı da mandibulanın daha fazla öne yer değiştirdiği, alt keserlerin önde konumlandığı ve iç bükey bir profil oluştuğu, özetle Sınıf III maloklüzyonun daha da şiddetlendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study our aim was to invastigate the effectiveness of the rapid maxillary expansion (RME) assisted face mask therapy. We also aimed to compare the obtained results with growth prediction done on the initial lateral cephalograms by the Onyx software aid.Research was performed on 23 (12 girls, 11 boys) patients who were treated by RME and face mask. Their mean age was 11y5m+1y11m.Patients included in this study were selected from the archieves of the Marmara University, Dentistry Faculty, Department of Orthodontics, according to following criteria:1. Class III skeletal relationship due to retrognathic maxilla,2. Ongoing active growth,3. RME performed before the delivery of the face mask,4. 14-16 daily use of face mask.In conclusion, maxilla moved anteriorly and its posterior part moved downwards; mandible underwent downward, backward rotation which relatively improved Class III malocclusion and helped gaining orthognathic profile.In cases in which this treatment protocol was not used, forward growth of the maxilla which occured by the normal growth and development was not enough to correct the Class III malocclusion. Besides, because of no extrusion of the upper posterior segment no clockwise rotation of the mandible occur. Growth of the lower jaw couldn't be redirected vertically, that's why mandible continued to grow in forward direction more, lower incisors proclined and patients exhibited more concave profiles. In summary growth increases the severity of the Class III malocclusion.