İlköğretim öğretmenlerine çocukluk çağındaki ruhsal bozukluklarla ilgili bilgi verilmesinin etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects on studies of the mental disorders on childhood to the teachers at primary education
  1. Tez No: 229995
  2. Yazar: OYA ATAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOPUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Psikoloji, Education and Training, Public Health, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim öğretmenlerine çocukluk/ergenlik çağındaki ruhsalbozukluklar ile bu bozukluklara sahip olduğu düşünülen öğrencilerin yönlendirilebileceklerikurumlarla ilgili bilgi verilmesinin öğretmenlerin bilgi ve becerileri üzerindeki etkisinindeğerlendirilmesidir.Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 8 İlköğretim Okulu'nda çalışan 484 öğretmenden114'ünün çocukluk/ergenlik çağı ruhsal bozuklukları ve bu çocukların yönlendirebileceğikurumlar ve tedavileri ile ilgili kısa ve basit bir bilgilendirmenin öncesinde ve sonrasında,sınıfta herhangi bir ruhsal bozukluğu olan öğrencileri fark etmede ve bu öğrencileri/aileleriniyardım alabilecekleri uygun kurumlara yönlendirmede anlamlı bir fark olup olmadığıincelenmiştir. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi anketi ve ilköğretim okulu çocuklarındarastlanabilecek ruhsal bozuklukların tanımlarını, yönlendirilmesi gereken kurumları,öğretmenin bu çocuklarla karşılaştıklarında yaptıkları müdahaleleri içeren anketkullanılmıştır.Elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi için frekans analizi, bağımlıgruplar arasındaki niceliksel karşılaştırmalarda Wilcoxon analizi kullanılmıştır. Sonuçlarınanlamlılığı SPSS 14'te incelenmiştir. İki grubun tabloları yapılmıştır. Ankettekisosyodemografik bilgiler açısından incelenmesinde ise sadece yaş, cinsiyet, okuldaki görev,eğitim durumu ile ilgili tablolar konmuştur.Eğitim sonrasında öğretmenlerin bilgilerinde anlamlı bir fark bulunmuştur ancakbecerilerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of giving information to primary schoolteachers about psychological disorders in the childhood/adolescence period and theinstitutions that students with such problems could be referred to, on their knowledge andskills.The survey was applied to 114 out of 484 teachers who work in 8 primary schoolsoperating in connection to the National Education Ministry. The aim of the survey was todetermine whether there was a significant change in the teachers' knowledge aboutpsychological disorders in childhood/adolescence and their ability in noticing students withdisorders and making appropriate referrals to institutions for diagnosis and treatment of thosedisorders, between the times of before they were given a brief course and after the course. Apersonal information questionnaire and a questionnaire including the definitions ofpsychological disorders experienced during the childhood/adolescence periods, theinstitutions that they must be referred to and the interventions that teachers should use whenencountered with children having these disorders, were used during this survey for collectionof data.Frequency analysis was used to evaluate the collected data statistically and Wilcoxonanalysis was used for the quantitative comparisons between dependent groups. Themeaningfulness of the findings was examined with SPSS 14. Tables were prepared for twogroups. For the analysis of the sociodemographic data, only tables about age, gender, schoolpost and level of the education were used.At the end of the study, a significant difference was found in the teachers' level ofknowledge but there was no significant change in their skill of noticing and referring students,between the time before the course and after the course.