Büyüme hormonu salgılayan hipofiz adenomlarında kavernöz sinüs invazyonu ve immünohistokimyasal özelliklerin remisyona etkisi
Cavernous sinus invasion in growth hormone secreting pituitary adenomas and influence of immunohistochemical properties over the remission ratio
  1. Tez No: 230014
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç : GH adenomları 3. en sık görülen primer beyin tümörleridir. Kavernöz sinüs invazyonu GH adenomu vakalarında yüksek değerlerde izlenmekle beraber remisyon sağlanması açısından önemli bir kriterdir. Bu çalışmada remisyona etkisi olduğu öngörülen faktörlerden; kavernöz sinüs invazyonu ve tümör biyolojisi ile ilgili özellikler gözden geçirildi. Bu amaçla kavernöz sinüs invazyonu radyolojik olarak değerlendirildi. Ayrıca tümör biyolojisini gösteren; tümör büyüme potansiyelinde etkili Ki-67, tümör damarlanmasını gösteren VEGF, epitelyal tümör ile karsinomların metastazı ve prognozunda etkili olan Maspin immunohistokimyasal olarak incelendi.Materyal-Metod : Çalışmaya 2003-2008 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirürji kliniğinde opere olan 28 GH adenomu hastası dahil edildi. Kavernöz sinüs invazyonu koronal MRG ile Knosp sınıflamasına göre yapıldı. Doku örneklerine Ki-67, Maspin ve VEGF immünohistokimyasal boyamaları uygulandı. Kısa dönem remisyon değerlendirmesi için postoperatif 6. haftada IGF-1 ve OGTT sonrası GH düzeyleri ölçümlerine bakıldı. SPSS istatistik programı kullanılarak istatistiksel ilişki değerlendirildi.Bulgular : Çalışma sonucunda; kavernöz sinüs invazyonu olmayan hastalarda remisyon oranı daha yüksek (%71,4) iken kavernöz sinüs invazyonu olan hastalarda kısa dönem remisyon oranlarının daha düşük (%38,1) olduğunu, Ki-67 proliferasyon indeksi ile kavernöz sinüs invazyonu arasında anlamlı bir korelasyon olmadığını (p=0,593), VEGF ekspresyonunun kavernöz sinüs invazyonu açısından önemli bir gösterge olduğunu (p=0,03) ve serin proteaz inhibitörü olan Maspin ekspresyonunun normal ve hipofiz bezi tümör dokusunda olmadığını saptadık.Sonuç : Sonuç olarak; biz bu çalışmada kavernöz sinüs invazyonu gösteren GH adenomu vakalarında kısa dönem remisyon oranlarının daha düşük görüldüğü, Ki-67 ile Maspin'in kavernöz sinüs invazyonu ve remisyonu etkilemediği, VEGF ekspresyonunun kavernöz sinüs invazyonunu artırarak indirek yolla remisyon üzerinde etkili olabileceği sonucuna vardık.Anahtar kelimeler : GH adenomu, Maspin, VEGF, Ki-67, Kavernöz Sinüs
Özet (Çeviri)
Objective : Pituitary tumors are the third most common primary brain tumors. Cavernous sinus invasion; can be seen in GH adenomas also affect remission ratio. In this study, we examine the cavernous sinus invasion and tumor biological markers which influence remission ratio. For this purpose we evaluate cavernous sinus invasion by radiologically. Also tumor biologic markers; tumor cell growing parameter Ki-67, cancer cell vasculature marker VEGF, epithelial cell tumors metastasis and prognosis marker Maspin were evaluated.Materials-Method : In this study, we examine 28 GH secreting pituitary adenoma patients who underwent surgery in Kocaeli University Hospital between 2003-2008. Cavernous sinus invasion grouping was made with coronal MRI according to the Knosp grading scale. Pathology preparates were stained with Ki-67, Maspin and VEGF staining. Serum IGF-1 level and nadir GH level were evaluated 6 week after the surgery for short term remission criteria. SPSS statistical program is used for statistical analysis.Findings : As a result of this study; we found short term remission ratio high without cavernous sinus invasion (%71,4) compared with short term remission ratio with cavernous sinus invasion (%38,1), no correlation was observed between cavernous sinus invasion with Ki-67 labeling index (p=0,593), VEGF expression is good parameter for cavernous sinus invasion (p=0,03) and Maspin (mammary serine protease inhibitory) is not seen in normal pituitary gland tissue as well as adenoma tissue.Result : As a result of this study, GH adenoma with cavernous sinus invasion has low short term remission ratio, Ki-67 and Maspin have no influence neither kavernous sinus invasion nor remission ratio, VEGF expression affects remission indirectly by influencing cavernous sinus invasion.Key words : GH adenoma, Maspin, VEGF, Ki-67, Cavernous Sinus Invasion