Çimentosuz total diz protezi erken dönem sonuçları
Cementless total knee arthroplasty early-term results
  1. Tez No: 230013
  2. Yazar: FATİH ÖZYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT GÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
AmaçPrimer çimentosuz total diz protezi (TDP) uyguladığımız hastaların erken dönem klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmek.Çalışma Planı94 kadın hastanın 171 dizine (84 sağ, 87 sol) arka çapraz bağı koruyan tipte çimentosuz TDP uygulanmıştır. Hastaların ameliyat tarihindeki yaş ortalaması 57.2 (dağılım 36 - 78) idi. Ameliyat öncesi teşhisler 88 olguda primer osteoartrit, 5 olguda romatoid artrit bir olguda ise posttravmatik artrit idi. 52 hastaya aynı, 26 hastaya ise ardışık olarak iki seansta olmak üzere toplam 78 hastaya iki taraflı; 16 hastaya ise tek taraflı çimentosuz TDP uygulandı. Olgular ameliyat öncesi ve sonrası Diz Cemiyeti'nin klinik değerlendirme sistemine göre ve ameliyat öncesinde Fairbank kriterlerine; ameliyat sonrasında ise Diz Cemiyeti total diz artroplastisi radyolojik değerlendirme ve skorlama sistemine göre yapıldı. Ortalama takip süresi 35 ay (dağılım 12 - 65) idi.BulgularOlguların %94.8'inde sonuçlar iyi veya mükemmel bulundu. Bir hastada tibial komponentte osteointegrasyonun gerçekleşmediği görüldü. Bir hastada derin, bir hastada yüzeyel enfeksiyon gelişti. Üç hastada derin ven trombozu, İki hastada tekrarlayan diz içi hematom ve bir hastada ise diz içinde impingement, bir hastada ameliyat sonrası gelişen serebrovasküler atağa bağlı spastisite nedeni ile posterior luksasyon gelişti gelişti. Bir hastaya postoperatif hareket kısıtlılığı nedeni ile sedasyon altında manipülasyon uygulandı. 52 hastada kaz ayağı bursiti saptandı. Diz skorlarında ortalama 44.2, fonksiyon skorlarında ise ortalama 45.72 puanlık artış saptandı. Dizlerdeki fleksiyon kapasitesinde ise ameliyat öncesine göre ortalama 30.8 derecelik artış saptandı. Dizlerdeki ortalama dizilim açısı 5 derece valgus ölçüldü.ÇıkarımlarÇimentosuz TDP uygulamalarımız klinik ve radyolojik sonuçları ile erken dönemde başarılı bulunmuştur.Anahtar sözcükler Çimentosuz, protez, diz, osteoartrit.
Özet (Çeviri)
ObjectivesThe purpose of this study is to evaluate the early-term follow-up results of cementless total knee arthroplasty.MethodsWe performed a total of 171 cementless total knee replacements (84 right, 87 left) with posterior cruciate ligament retention in 94 patients (94 women). The average age was 57.2 years (range 36 to 78). Preoperative diagnoses were primary osteoarthrosis (n=88), rheumatoid arthritis (n=5), and post-traumatic osteoarthritis (n=1). Seventy-eight patients had bilateral and sixteen had unilateral knee replacements, of which 52 were performed at the same session. Pre and postoperative clinical evaluations were made according to the clinical rating system of the Knee Society. Radiographic evaluations were made according to the Fairbank?s criteria preoperatively and to the total knee arthroplasty radiographic evaluation and scoring system of the Knee Society postoperatively. The mean follow-up was 35 months (range 12 - 65).ResultsClinical results were good or excellent in 94.8 percent of patients. Complications were deep infection in one patient, superficial infection in one patient, deep venous thrombosis in three patients, recurrent intraarticular heamatoma in one patient, intraarticular impingement in one patient and posterior knee luxation depending to the spasticity. One patient was performed manipulation under sedative anesthesia because of ROM restriction. The mean increases in knee and functional scores were 44.2 and 45.72. Improvement in the mean postoperative knee flexion was 30.8 degrees. The mean leg alignment was 5 degrees valgus. One tibial component required revision because of aseptic loosening.ConclusionCementless TKA were found successful clinical and radiologic results during short-term follow-up period.Key wordsUncemented, prosthesis, knee, osteoathritis