Hastane personelinde ve toplumda metisilin dirençli s. aureus (MRSA) nazal taşıyıcılığı ve bu suşların PFGE ile klonal ilişkisinin araştırılması
The investigation of nasal MRSA carriage and clonal association PFGE in healtcare personnel and healthy individuals
  1. Tez No: 230059
  2. Yazar: MEHMET ÇABALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Antimikrobiyal tedavi konusunda yıllar içerisinde hızlı gelişmeler olmasına karşın, stafilokoksik enfeksiyonların tedavisinde halen güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Ayrıca hastane epidemilerine yol açabilmeleri nedeniyle stafilokok enfeksiyonları tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu oluştururlar. Burun ön kısmının MRSA ile kolonize olması toplum ve hastane kaynaklı Staphylococcus aureus (S. aureus) enfeksiyonları için önemli bir risk faktörüdür. MRSA enfeksiyonu gelişen hastalarda genellikle taşıyıcılardan bulaş ile enfeksiyon meydana gelmektedir.Bu çalışma Eylül 2007 - Kasım 2007 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı ile İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboraturalarında yapıldı. Elazığ'daki çeşitli hastanelerde çalışan sağlık personeli, yatan hastalar ve Elazığ il merkezinde yaşayan sağlıklı kişilerden S. aureus burun taşıyıcılığı ve taşıyıcılardan soyutlanan izolatlarda metisilin direnci ve pulse field gel elektroferez (PFGE) ile klonal ilişki araştırıldı. Klinik izolatların tanımlanması, antibiyotik duyarlılıklarının saptanması ve MRSA'nın belirlenmesi Clinical Laboratory Standards Institute (CLSI) kriterlerine göre yapıldı. Klonal ilişki İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Moleküler Laboratuarı'nda PFGE yöntemi ile çalışıldı.Doktorlarda S. aureus taşıyıcılığı %22.3 (MRSA %4.1), hemşirelerde %10.1 (MRSA %3.4) ve yardımcı sağlık personelinde (YSP) %28 (MRSA %2.6), olarak tespit edildi. Toplumda ve yatan hastalarda sırasıyla S. aureus taşıyıcılığı %16.7 , %22.6 (MRSA %1 , %5.8) olarak tespit edildi.S. aureus ve MRSA taşıyıcılık oranları ß-laktam ve kombine antibiyotik kullanımı ve hastanede yatış süresi ile ilişkili olarak artış gösterdiği saptandı. Nazal kültürlerin alındığı kliniklere göre karşılaştırıldığında en fazla MRSA taşıyıcılığının KBB, Anestezi Yoğun Bakım ve Plastik Cerrahi kliniklerinde olduğu gözlendi. MRSA suşlarına en yüksek direnç penisilin (%100) ve ampisilin'de (%94.2) görülürken vankomisin, teikoplanin ve linezolid'e direnç saptanmadı.PFGE incelemesiyle nazal MRSA izolatlarının aynı klinik içerisinde hastalardan hastalara, yardımcı sağlık personelinden hastalara veya hasta transportu ile hastaneler arasında yayılımının olduğu tespit edildi. Aynı zamanda hasta ziyareti ile hastanelerden topluma ve/veya toplumdan hastaneye yayılabileceği tespit edildi.Bu MRSA'ların yayılımını ve kaynağını tespit etmede PFGE gibi moleküler testler gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The investigation of nasal MRSA carriage and clonal association PFGE in healtcare personnel and healthy individualsDespite rapid improvements in antimicrobial treatment over the years, the treatment of staphylococcus infections remains challenging. In addition, with their ability to cause hospital epidemics, they constitute an important health problem worldwide. Colonization of the anterior nasal area by MRSA is an important risk factor for nosocomial and community-acquired Staphylococcus aureus (S. aureus) infections. In patients with MRSA infection, contamination usually occurs via contagion by a carrier.This study was conducted at the laboratories of Infectious Diseases department of Firat University medical school and Microbiology and Clinical Microbiology Department of Inonu University Medical School between September, 2007 and November, 2007. The isolates collected from the healthcare personnel and in-patients at various hospitals in Elazig and healthy individuals residing at Elazig city center were evaluated for nasal S. aureus colonization and its methicilline resistance and clonal association by pulse field electrophoresis (PFGE). Description of clinical isolates, determination of their antibiotic sensitivity, and determination of MRSA were done according to the criteria of Clinical Laboratory Standards Institute (CLSI). Clonal association was studied by PFGE method at the molecular laboratory of Microbiology and Clinical Microbiology Department of Inonu University Medical School.The rate of S. aureus colonization in the doctors was 22.3% (MRSA 4.1%); in the nurses, 10.1% (MRSA 3.4%), and in the auxiliary healthcare personnel (AHP), 28% (MRSA 2.6%). The rates of S. aureus colonization in the community and in-patients were 16.7% and 22.6% (MRSA 15 and 5.8%).S. aureus and MRSA carriage were found to increase with increased use of ß-lactam and combined antibiotics as well as hospitalization time. Comparisons of the clinics from which the nasal cultures were obtained revealed that the individuals from the otolaryngology clinics had the highest rate of MRSA carriage, followed by those at intensive care units of anesthesia departments and plastic surgery clinics. The highest resistance rate of MRSA strains was to penicillin (100%), followed by resistance to ampicillin (94.2%), while no resistance to vancomycin, teicoplanin, and linezolid was detected.Through PFGE evaluation, MRSA was found to spread between in-patients, auxiliary healthcare personnel and in-patients, and between hospitals due to patient transfers. It was also found to spread from the hospitals to the community trough patient visits by the visitors.Molecular tests such as PFGE have increasingly gained importance in detection of contamination and source of MRSA strains.