Oyun sokağı kavramı ve örnek tasarımlar
Streets as play grounds and case studies
- Tez No: 23008
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi OYUN SOKAĞI KAVRAMI VE ÖRNEK TASARIMLAR Bir can ÇİÇEK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Metin BAŞAL 1992, Sayfa: 91 Jüri: Prof.Dr. Metin BAŞAL Prof.Dr. Yalçın MEMLÛK Doç. Dr. Ümit ERDEM Bu çalışmada, çocuğun yaşamında önemli bir yer tutan oyun konusu ele alınmış ve Oyun-Çocuk ilişkisi çok yönlü araştırılmıştır. Düzensiz kentleşme sonucu çocukların oyun oynayabilecekleri mekanların azaldığı ve doğal olarak oyunun sorun haline geldiği saptanmıştır. Yerleşmiş kent dokusunda çocuklara oynayabilecekleri mekanlar konusunda seçenekler sunulmuş ve bir alternatif olarak da sokaklar ele alınmıştır. Bu çerçevede“Oyun Sokağı”kavramından yola çıkılarak buralarda yer verilebilecek fonksiyonlar incelenmiş ve gerek parsel, gerek yapı adası, gerekse semt ölçeğinde getirilebilecek çözümlerden söz edilmiştir. Sonuç olarak da kentlerimiz ve belediyelerimiz açısından, önerilerin, uygulanabilme kriterleriyle örgütlenme ve politika gereği alınması gereken önlemler belirtilmiş, batıda konuya getirilen çözümlerden örnekler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Oyun, çocuk, gelişim dönemleri, sosyalleşme, sokak, çevre, mekan,“Oyun Sokafı”, parsel, yapı adası, semt, yerel yönetim. çy^
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT Master Thesis STREETS AS PLAY GROUNDS AND CASE STUDIES Bircan ÇİÇEK Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. Metin BASAL 1992, Page: 91 JURRY: Prof. Dr. Metin BASAL Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Assoc. Prof. Dr. Ümit ERDEM In this report, the play, which takes an important role in the life of child, was taken and studied in different views. Due to irregular urbanization the number of places that children can play is decreasing and as a result of this it is seen that play becames an important problem. In developed cities, some alternatives are given to children about playing places and as an alternativ streets are studied. In this frame with taking account the“play street”concept the functions, which can be placed in these streets, were studied and the required solutions were writen either for parcels or for construction island, or for region. As a result; the critics for the applicability of the recommendations and the precoutions for the (organization) & political restrictions were stated from the view of our cities & minors and some examples were given from the solutions that used at developed countries. KEY WORDS: Play, Child, growing spages, sosyalization, street, environment, place,“Street as playground”, parcel, construction island, region, minor.