Tarımdan sanayiye işgücü akımı üzerine bir araştırma Polatlı-Basri köyü örneği
A Research on the flow of labour force from agriculture to industry: the case of Polatlı-Basri village
- Tez No: 23009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ERAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARIMDAN SANAYİYE İŞGÜCÜ AKIMI ÖZERİNE BİR ARAŞTIRMA POLATLI - BASRİ KÖYÜ ÖRNEĞİ Ayfen BİLGİNLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dala Danışman: Doç.Dr. Selahattin ERAKTAN 1992, Sayfa: 9Ü Jüri: Doç. Dr. Selahattin ERAKTAN Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. Oğuz YURDAKUL Bu araştırma, Basri Köyünde yapılmıştır. Köy, Polatlı ilçe merkezine 3 km uzaklıkta olup asfalt yolla bağlantılıdır ve ulaşım durumu iyidir. Köyün 1990 Genel nüfus sayımına göre toplam nüfusu 1146'dır. Yörede genellikle kuru tarım yapılmakta ve en çok buğday, arpa ve yulaf yetiştirilmektedir. Hayvancılığa da önem veril mektedir. Araştırmada incelenen ailelerdeki nüfusun % 48,87'sinin kadın, % 51,13'ünün erkek olduğu anlaşılmıştır. Bu ailelerde okuma yazma oranı % 93,95'dir. Araştırmada incelenen ailelerde 15-49 yaş arasındaki nüfusun % 67'si tarım, % 19 ' u tarım dışı ve % 14 ' ü ise tarım ve tarım dışı mesleklerle uğraşmaktadır. Köyden kente göç eden 85 bireyin, % 18,82'si tarım, % 48,24'ü sanayi ve % 32,94 'ü ise hizmet sektöründe çalışmaktadır. Ayrıca bu çalışmada köyden kente göçün tarihi, ülkemizin durumu ve göçün nedenleri hakkında çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Göç, Aile işgücü, İşgücü hareketliliği
Özet (Çeviri)
Xll ABSTRACT Master * s Thesis A RESEARCH ON THE FLOW OF LABOUR FORCE FROM AGRICULTURE TO INDUSTRY : THE CASE OF POLATLI - 3ASRİ VILLAGE Ayfer BİLGİNLER Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN 1992, Page:3Jl Oury : Assoc.Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. Oğuz YURDAKUL This study was conducted in the village of Basri. The village is 3 km far from Polatla district center and transportation is good enough. The papulation of the village JLs 1.146 according to 1990 census.. Generally, dry farming is applied in the district and wheat, barley and oatsare produced primarily. In addition, animal production is also important in the region. 48,87 percent of the population on the farms studied is female and 51,13 percent is male. 93,95 percent of the family members can read and write. 67 percent of family members between the age of 15 and 49 works on-farm only, 19 percent is engaged in off-farm work, and 14 percent involes in both on-farm and off-farm work. 18,22 percent of there who emigrated from the village is engaged in agriculture, 48,24 percent in industry and 32,94 percent in service sector. In addition, in this study, the history of emigration from rural to urban area, the situation cf the country and the causes of emigration are given based on different sources KEY WORDS: Emigration, Family labour, Labuar mobility.