Sporcularda istirahat ve egzersiz elektrokardiyogram kayıtlarının performans parametreleriyle birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of resting and exercise electrocardiogram recordings with performance parameters in athletes
- Tez No: 230113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KAŞIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
GirişSpora katılımın her geçen gün arttığı göz önüne alındığında kardiyovasküler istenmeyen olayların gelişme sıklığıda artmaktadır. Sağlıklı yaşamın temel unsurlarından olan sporun uygulanması sırasında bu olayların gelişme sıklığının azaltılması oldukça önemli bir toplum sağlığı problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada sporcu populasyonumuzda yapmış olduğumuz taramadaki EKG ve efor EKG kayıtlarındaki değişkenlikleri ve bu değişiklilerin klinik önemlerini ortaya koymaya çalıştık.Yöntem ve gereçlerÇalışmamıza İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalımız poliklinik ve laboratuvarlarına Ocak 2000 tarihinden Haziran 2008 tarihine kadar yaşları 13-45 arası değişen sporcu peformansı, sorunları ve spora katılım öncesi değerlendirme için başvuran sporculara ait kayıtlar tarandı. Bu sporcuların 1169'unun dosyalarındaki istirahat elektrokardiyofrafi, efor test ve kardiyopulmoner egzersiz testine ait kayıtlar ölçüm ve inceleme yapılabilecek özelliklerde olması dolayısıyla çalışmaya dahil edildi.BulgularTaradığımız sporcuların 217'sinde (% 18.5) V1S + V5R değeri 35 mm'nin üzerinde bulduk. Sporcuların 128'inde (% 10.9) sporcuda QRS süresi 100 milisaniyenin üzerinde bulduk. Sporcuların 6'sında (% 4.6) 120 milisaniyenin üzerinde gözledik. Bunların dışında istirahat EKG'sinde PR süresi, ST ve T dalga değişiklikleri sıklıkla görülen bulgular olarak not edildi. Bu değişikliklerin büyük bir kısmı egzersiz testiyle birlikte düzelme eğilimi gösterdi.SonuçSporcularımızda bulunan EKG değişikliklerinin büyük bir bölümünün egzersiz EKG testi sonrasında normale dönmüş olmasını sporcu kalbine uyumun bir yansıması olarak değerlendirdik. Spora katılım öncesi sporcuların değerlendirilmesinde anamnez, fizik muayeneden sonra istirahat EKG incelemesi gizli kalan risk altındaki sporcuların değerlendirilmesi için oldukça önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
IntroductionConsidering growing number of sports participation with each passing day, there is an increase in incidence of undesirable cardiovascular events as well. Reducing incidence of such events during sports ,which is one of the primary elements of a healthy life, is very important in terms of people?s health. In this study we intended to reveal variables of ECG and effort ECG recordings from the survey of our athlete population and point out clinical importance of these variables.Methods and MaterialsIn our study the recordings of athletes between the ages of 13-45 who administered our polyclinic and laboratory of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Sports Medicine for sports performance, problems and pre-participation evaluation from January 2000 to June 2008 were surveyed. Among these athletes 1169 of them participated in the study for having valid electrokardiographic, effort test and cardiopulmoner exercise test recordings in their files for measurement and examination.ResultsFrom the survey of athletes, 217 of them (18.5 %) were found with V1S + V5R value over 35 mm. 128 of them (10.9 %) had QRS duration over 100 milliseconds. We observed 6 of them (4.6 %) had over 120 milliseconds. Besides in resting ECG; PR duration, ST and T segment variations were noted as frequently seen clinical findings. Most of these changes showed tendency to recover with exercise test.ConclusionWe evaluated most of the ECG changes of our athletes going back to normal during exercise ECG test as a reflection of adaptation to athletic heart. During athletes? sports pre-participation evaluation we think that it would be noteworthy checking resting ECG after medical history, physical examination for assessment hidden high risk athletes.