Farklı derinliklerde boğulan sıçanların akciğerlerinde tespit edilen planktonik organizmalar yardımıyla boğulma derinliği tespit edilebilir mi?
May we determine the drown depth from the planktonic organisms which was found in the lungs of the rats that drowned at different depth ?
- Tez No: 230114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN SAVAŞ TOKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deniz ve Sualtı Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ölümcül seyreden dalış kazalarının önemli bir kısmında nihai ölüm nedeni sudaboğulma olarak bildirilmektedir. Suda boğulma olgularında adli tıp tarafından yapılanincelemelerde, akciğerler ve diğer organlarda planktonik organizmaların bir alt grubuolan diatom tespiti, suda boğulma kanıtı olarak kullanılagelmektedir. Suda boğulmaylasonuçlanmış dalış kazalarında boğulmanın gerçekleştiği derinlik hakkındaki bilgi,kazanın oluş nedenini belirlemeye yardımcı olabilecek bir veridir. Bu deneyselçalışmada planktonik organizmaların boğulma derinliğinin tespiti konusunda kullanılıpkullanılamayacağını araştırmak amacıyla yapıldı.Ön çalışmada Marmara Denizi, Kaşıkadası açıklarında yüzeyden ve 30 metrederinlikten alınan su örneklerinde planktonik organizmalar araştırıldı. 30 metrederinlikten alınan su örneklerinde tespit edilen planktonik organizmaların, yüzeydenalınan su örneklerinde tespit edilememesi üzerine ana çalışma gerçekleştirildi. Anaçalışmada Tuzla açıklarında yüzeyden ve 30 metre derinlikten su örnekleri alındı.Wistar Albino türü 16 sıçan 8'erli iki gruba ayrılarak, gruplardan birindeki sıçanlarınyüzeyden alınan su örneği içinde ve 1 ATA basınç altında, diğer gruptaki sıçanların ise30 metre derinlikten alınmış su örneği içinde ve bir basınç odasında 4 ATA basınçaltında boğulmaları sağlandı. Alınan su numunelerinde ve boğulan sıçanlarınakciğerlerinde planktonik organizma araştırıldı.Ön çalışmada yüzeyden alınan su örneğinde 18, 30 metre derinlikten alınan suörneğinde 4 planktonik organizma türü tespit edildi. 30 metreden alınmış örnekte tespitedilen türlere yüzeyden alınan örneklerde rastlanmadı. Ana çalışmada yüzeyden alınansu örneğinde 11, 30 metre derinlikten alınan su örneğinde 3 planktonik organizma türütespit edildi. 30 metreden alınmış örnekte tespit edilen türler yüzeyden alınanörneklerde de mevcut idi. Otopsi sonrası sıçanların akciğerlerinde hiç planktonikorganizmaya rastlanmadı. Bu sonucun sıçanların aspire ettiği su miktarının azlığı veörneklerdeki plankton yoğunluğunun düşüklüğünden kaynaklanmış olabileceğidüşünüldü. Planktonik organizmaların dalış kazasında boğulmanın gerçekleştiği derinliktayininde kullanılabilmesi için, dalış bölgelerinden farklı zamanlarda farklı derinlikteyaşayan planktonik organizma türlerinin tespitiyle ilgili çalışmalara ihtiyaç olduğudüşünüldü.
Özet (Çeviri)
It was reported that in the majority of fatal diving accidents, deaths were casuedby drowning. Diatom detection in lungs and other organs has been used as an evidencefor drowning. It is a valuable infromation to know the depth of drowning in the divingaccidets that resulted in drowning, while the diving accidents are being investigated. Inthis experimental study we investigated if the planktonic organisms can be used for thedetection of drowning depths or not.In the preliminary study the water samples from the surface and 30 meters depthof Marmara Sea (Kasikci Iceland) were investigated for planktonic organisms. Since thespecies detected in the water sample from 30 meters were not detected in the samplefrom the surface, the main study was set. In the main study the samples were obtainedfrom the surface and 30 meters depth of the open sea of Tuzla coast. Sixteen WistarAlbino rats were divided into two equeal groups. The rats in Group-1 were drowned bybeing immersed in the water sample from the surface, at 1 ATA, and the rats in theother groups were drowned in the water sample from 30 meters depth, at 2,5 ATA in arecompression chamber. Planktonic organisms were investigated in the waters samplesand the lungs of the rats after drowning.Eighteen and 4 species of planktonic organism were detected in the samplestaken from the surface and 30 meters depths respectively, in the preliminary study. Thespecies detected in the water taken from 30 meters depth were not detected in the watertaken from the surface. In the main study the numbers of the species were 11 and 3 inthe samples taken from the surface and 30 meters depths respectively. The speciesdetected in the sample from 30 meters were also detected in the species detected in thewater sample from the surface. There was no planktonic organism detected in the lungsof the drowned rats. It was considered that the amount of the water aspirated by the rartsand the intensity of the planktonic organisms in the water sample were effective in thisresult. To be able to use the detection of planktonic organisms for estimating thedrowning depth, studies are required for the data about the species of planktonicorganisms living in differents depths in different times.