Küçük hücreli dişi akciğer kanserinde mediastinal lenf nodu evrelemesinde entegre Pozitron Emisyon Tomografi - Bilgisayarli Tomografi'nin (PET / BT ) mediastinoskopi ile karşılaştırılması
Positron Emission Tomography / Computed Tomography ( PET / CT ) versus mediastinoscopy at mediastinal staging of non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 230138
  2. Yazar: KADRİYE BANU AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖNEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Akciğer kanseri, tüm dünyada kanser ile ilişkili ölümlerin başlıca nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) erken evrede tespit edildiğinde cerrahi önemli bir tedavi seçeneğidir. Bu nedenle KHDAK olgularının evrelemesi tedavi seçeneğinin belirlenmesinde özel öneme sahiptir. Özellikle mediastinal evreleme bu açıdan son derece önemlidir. Son yıllarda positron emisyon tomografi / bilgisayarlı tomografi (PET / BT) preoperatif evrelemede sıkça kullanılmaya başlanan bir görüntüleme yöntemi olmuştur. Bu çalışmada mediastinal evrelemede PET / BT ve mediastinoskopi karşılaştırılmıştır.Gereç ve yöntem: Bu çalışmada KHDAK tanısı almış 50 hastada; preoperatif evreleme PET / BT kullanılarak yapıldı. Hastalar retrospektif ve prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. PET / BT sonucunda mediastinoskopi ile ulaşılabilecek lenf nodlarında tutulum olan hastalara mediastinoskopi, ulaşılamayanlarına da torakotomi esnasında mediastinal lenf diseksiyonu yapıldı. Hastaların histopatolojik sonuçlarına dayanarak PET / BT ve BT için duyarlılık, özgüllük, negatif ve pozitif öngörü değerleri saptandı.Bulgular: Toraks BT ve PET / BT için duyarlılık, özgüllük, negatif ve pozitif öngörü değerleri sırasıyla % 92.9, % 61.1, % 95.7, % 48.1 ve % 57.1, % 77.8, % 82.4, % 50 olarak saptandı.Sonuç: Hasta sayımız sınırlı olmasına rağmen PET / BT için negatif prediktif değerin ve özgüllüğün düşük saptanması nedeniyle pozitif bulguların histopatolojik olarak kanıtlanması gerektiğini düşünmekteyiz. Mediastinal evreleme açısından görüntüleme yöntemleri bilgi vermekte ancak doğru evreleme için histopatolojik incelemenin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Lung cancer is a common cause of cancer releated deaths. Surgery is the most important treatment option in the early stage of non-small cell lung cancer (NSCLC). Positron emission tomography / computed tomography ( PET / CT) is recently used for the preoperative staging. Accurate initial staging is very important at NSCLC. Especially the mediastinal staging. The aim of this study is to compare PET / CT with mediastinoscopy.Materials and methods: In this study 50 NSCLC patients staged with PET / CT preoperatively. Mediastinoscopy applied to patients with positive mediastinal PET / CT findings, thoracotomy applied the ones with negative PET / CT findings. Sensitivity, specificity, negative and positive predictive values of PET / CT and CT were found based on the histopatological findings.Findings: Specificity, sensitivity, negative and positive predictive values were % 61.1, % 92.9, % 95.7 and %48.1 for CT, % 77.8, % 57.1, % 82.4 and % 50 for PET / CT.Results: Negative predictive value and specificity for PET / CT was found lower then the other studies. The number of patients of our study is also lower then the other ones. In conclusıon imaging methods like PET CT and CT gives information about mediastinal staging but invasive must be performed.