Mekanik ventilatörde izlenen hastalarda yatış kapnograf ölçümlerinin ekstübasyon başarısını değerlendirmedeki yeri
The value of baseline capnographic parameters on extubation success among mechanically ventilated patients
- Tez No: 230147
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fizyolojik ölü boşluk (Vd/Vt) ventile olan ancak perfüze olmayan akciğer alanlarını gösteren değerli bir parametredir. Entübe hastalarda normal değeri % 30- 50 arasında olması gerekirken başta pulmoner emboli, ARDS ve KOAH gibi pek çok pulmoner hastalıkta artmış olarak bulunmaktadır. Son yıllarda Vd/Vt değeri entübe hastalarda ekstübasyon başarısının değerlendirilmesinde de kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda spontan solunum denemesinin başladığı gün ölçülen Vd/Vt değerinin < % 55- 60 olmasının başarılı weaningi gösterdiği bildirilmektedir.Bu çalışmanın amacı yoğun bakımda solunum yetmezliği nedeniyle entübe olarak izlenen hastaların yatışta ölçülen kapnografik parametrelerinin ekstübasyon başarısının tahmin edilmesi üzerine etkisinin incelenmesidir.Çalışmaya 12 kadın 23 erkek yaş ortalaması 67 olan toplam 35 hasta alındı. Ekstübe olamayanların oranı tüm grubun % 28.5'i idi. Ekstübe olan ve olamayan hastalar karşılaştırıldığında ortalama ölü boşluk ventilasyonu (Vd/Vt)'nun ekstübe olamayan hastalarda ekstübe olabilenlere göre istatistiksel anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı (0.66 vs 0.54, p< 0.05). Sonuçta yatışta ölçülen Vd/Vt ? 0.60 olmasının ekstübasyon başarısını tahmin etmede duyarlılığı % 70, özgüllüğü % 72, pozitif prediktif değeri % 58, negatif prediktif değeri % 81, ve doğruluğu % 71 olarak bulundu.Sonuç olarak bu çalışma göstermiştir ki yatışta ölçülen Vd/Vt değerinin ? 0.60 olması ekstübasyon başarısızlığının önemli bir göstergesidir. Bu konuda daha geniş hasta gruplarında yapılacak çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Physiological dead space is a valuable parameter which indicates the ventilated but not perfused lung areas. The normal range is between 30- 50 % in mechanically ventilated patients. Increased levels could be observed in many of the pulmonary diseases such as pulmonary embolism, ARDS and COPD. Vd/Vt is also used for the prediction of extubation success and < 55- 60 % values indicates successful extubation according to several studies.The aim of this study is to evaluate the value of baseline capnographic measurements on extubation success.12 female 23 male a total of 35 patients with a mean age of 67 (years) were included in this prospective study. Extubation failure rate was 28.5 %. When the two groups compared, Vd/Vt value was found to be higher among patients with extubation failure compared to extubation success. The sensitivity, specifity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy of baseline Vd/Vt ? 0.60 for predicting extubation failure according to ROC curve were 70 %, 72 %, 58 %, 81 % and 71 %, respectively.In conclusion, results of this study suggest that, higher Vd/Vt values measured at the time of intubation may be a valuable predictor of extubation failure. Further studies performed in larger patient populations are needed to confirm these findings.