Diz osteoartritli hastalarda sitokin, oksidatif stres ve büyüme faktörü düzeylerinin klinik parametreler ile ilişkisi
Relation of cytokine, oxidative stress and growth factor levels with clinical parameters in knee osteoarthritis patients
- Tez No: 230200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ARINCI İNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Osteoartrit (OA), noninflamatuvar dejeneratif bir hastalık olarak bilinmesine rağmen son zamanlarda düşük dereceli inflamasyonun OA patofizyolojisinde rol oynadığı gösterilmiştir. Bu çalışma; diz OA'li hastalar ve kontrol grubunda sitokin, oksidatif stres ve büyüme faktörü düzeylerini saptamayı ve bunların klinik parametreler ile olan ilişkisini saptamayı amaçlamaktadır.Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğinde diz OA tanısı alan 48 hasta (ortalama yaşları 58,18±4,94) çalışmaya alındı. Klinik ve radyolojik olarak diz OA`i bulunmayan ortalama yaşları 58,95±4,91 olan 42 bireyden kontrol grubu oluşturuldu. Hastaların ağrı düzeyleri için VAS, fonksiyonel durumlarını değerlendirmek için WOMAC OA indeksi, genel yaşam kalitesini belirlemede SF-36 ölçeği uygulandı. Hastalar radyolojik olarak AP, lateral diz grafisi ve tanjansiyel patella grafilerinde Kellgren-Lawrence evrelemesine ve OARSI radyografik atlasa göre değerlendirildiler. Hasta ve kontrollerin ESH, CRP, sitokin (IL-6, IL-8, IL-10, IL-4, IL-2R, IL-1ß, TNF-?, sTNFR1, sTNFR2, sIL-6R), serbest radikal (MDA, iNOS), antioksidan enzim (SOD,CAT,GSHPx) ve büyüme faktörü (IGF-1, IGFBP-3) düzeyleri analiz edildi.Hasta grubunda sitokinlerden yalnızca sIL-6R ve IL-4 düzeylerinin, kontrol grubundan yüksek olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Relation of cytokine, oxidative stress and growth factor levels with clinical parameters in knee osteoarthritis patientsAlthough osteoarthritis (OA) is known as a noninflammatory degenerative disease, recent studies indicate that low grade inflammation involves in the pathopyhsiology of OA. Our study aims to investigate cytokine, oxidative stress and growth factor levels in sera of knee OA patients and control group and also to analyse the correlation of these parameters with clinical parameters of OA.48 patients (mean age; 58,18±4,94) diagnosed as knee OA according to ACR criteria in Department of Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinics of Mersin University Medical School Hospital were included in the study. Control subjects were 42 volunteers (mean age; 58,95±4,91) without any clinical and radiological findings of knee OA. Patients were assessed with VAS, WOMAC and SF-36 scale. Standing weight bearing AP, lateral knee and tangential patella radiographs were evaluated according to Kellgren-Lawrence grading and OARSI radiographic atlas.