Sıçan kulak perikondriumunun kıkırdak apoptozisi üzerine etkisi
The effects of rat ear perichondrium on cartilage apoptosis
  1. Tez No: 230201
  2. Yazar: VOLKAN BEDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kıkırdak greftleri rekonstrüktif cerrahide yaygın olarakkullanılmaktadırlar. Kullanılan kıkırdak greftlerinin dayanıklılığı ve yaşayabilirliği,rekonstrüksiyon ameliyatlarının uzun dönemli sonuçlarını etkilemektedir.Kıkırdak dokunun besin ve oksijen kaynağı olan perikondrium, kıkırdakdokunun canlılığının devamında ve iyileşmesinde önemli görevlere sahiptir. Buamaçla kıkırdağın birincil beslenmesini sağlayan doku olan perikondriumun,korunduğu ve korunmadığı durumlarda travmatik kıkırdağın hücre ölümmekanizmalarından olan apoptozis profilini çalışmayı planladık. Çalışmasonucunda, kıkırdak greftleri arasında programlanmış hücre ölümü farkısaptanırsa bu cerraha kıkırdak greftlerinin uygulanma prensipleri konusunda yolgösteriyor olabilecektir.Çalışmamızda Wistar tipi 99 adet erişkin sıçan deney hayvanı olarakkullanıldı. Perikondriumu vaskülerize, perikondrium ile birlikte veperikondriumsuz kıkırdak greft grupları kendi içlerinde skorring yapılan veyapılmayan gruplara bölündü. Gruplar 1 hafta, 4 hafta ve 12 hafta izlendi.Kıkırdak greftlerinden alınan örnekler, apoptozis ve rezorpsiyon açısındanTUNEL metodu ile; apoptozun kalitatif değerlendirilmesi açısından da elektronmikroskobu değerlendirildi. Kan örneklerinde serum Nitrat (NO) veMalonildealdehid (MDA) seviyeleri araştırıldı.TUNEL tekniği sonucu, perikondriumsuz koyulan kıkırdak greftlerinde 1.hafta ve 4. hafta aralıklarında yüksek oranda apoptozis varlığı tespit edildi.Perikondriumlu travmatik olmayan kıkırdak greftlerinin 12. haftaya kadarapoptozis oranlarının düşük kaldığı, perikondriumlu travmatik kıkırdakgreftlerinin 12. hafta apoptozis oranlarının arttığı tespit edildi. Serum MDA veNO seviyelerinin perikondriumsuz greftlerde 4. haftada yükseldiği, diğer zamanaralıklarında ise farklı olmadığı görüldü. Elektron mikroskobunda apoptozisinaşamaları tespit edildi. Diğer gruplardan farklı olarak perikondriumsuz greftlerdenekroz ve matriks degradasyonu da izlendi.Bu çalışma, sık kullanılan kıkırdak greft metodlarını, perikondriumunkıkırdak apoptozisi üzerine etkisini araştıran ilk örnek olması açısındanönemlidir.
Özet (Çeviri)
Cartilage grafts have been commonly used in reconstructive surgery.The resistance and viability may have an impact on their long term success.Perichondrium, which is the main source of nourishment and oxygen, has amajor role in maintaining the viability and healing capacity of the cartilagetissue. Herein, we planned a study to demonstrate the apoptosis profile oftraumatic cartilage in cases of perichondrium-preserved and non-preservedconditions. A detection of differences in programmed cell death may lead thesurgeon to improve the principles of cartilage greft usage.In our study, we used 99 Wistar rats. Grafts with vascularizedperichondrium, with non-vaskularised perichondrium and without perichondriumgroups were divided into scorred and nonscorred groups. They were observedone, four or twelwe weeks. Apoptosis and resorption were evaluated by TUNELmethod and electron microscopy. Serum nitrate and malondialdehide levelswere detected in blood samples.TUNEL tecnique results revealed that the grafts without perichondriumgroup had higher apoptosis rate in the first and fourth weeks. Nontraumaticcartilage grafts with perichondrium have had low apoptosis levels in the firstand fourth weeks and this rised only in traumatic cartilage grafts withperichondrium in the twelfth weeks. Serum MDA and NO levels rised in graftswithout perichondrium group in the fourth week, and no difference with othergroups in the first and twelfth week was observed. Apoptosis stages weredetected with electron microscopy. Necrosis and matrix degradation were seenonly in the grafts without perichondrium group.It is important that this is the first study detecting the effect ofperichondrium on cartilage apoptosis.